Echipa

MEMBRI DE ONOARE

✞ GEORGE BANU - Eseist, Profesor Onorific al Departamentului de Studii Teatrale al Universităţii La Sorbonne Nouvelle (Paris III), Membru de onoare al Academiei Române - Essayist, Honorary Professor of Theatre Studies at the University La Sorbonne Nouvelle (Paris III)
YUN CHEOL KIM - Preşedintele de onoare al Asociaţiei Internaţionale a Criticilor de Teatru
JONATHAN MILLS - fost Director Edinburgh International Culture Summit 
SILVIU PURCĂRETE - Regizor
KAZUYOSHI KUSHIDA - Director artistic, Matsumoto Performing Arts Centre
IOAN HOLENDER - consilier artistic al Metropolitan Opera New York și al Festivalului de primăvară din Tokyo, membru de onoare al Operei de Stat din Viena și al Volksoper Viena
✞ NOEL WITTS - Profesor universitar Leeds Metropolitan University
OCTAVIAN SAIU - Easiest, consultant academic și cultural, profesor, Președinte, Asociația Internațională a Liderilor de Teatru
MATEI VIȘNIEC - Scriitor și jurnalist



CONDUCEREA

CONSTANTIN CHIRIAC - Preşedinte festival
CRISTIAN RADU - Director executiv
IRINA ALBU - Director economic
DANIEL GHEORGHIȚĂ  - Director tehnic
FLORIN ŢICU - Coordonator relaţii cu autorităţile publice şi instituţiile oficiale
VICENŢIU RAHĂU - Selecționer și coordonator indoor
DAN BARTHA-LAZĂR - Selecționer și coordonator outdoor
CLAUDIA MAIOR  - Coordonator: Companii româneşti, spectacole-lectură, Colecția de Cărți a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
HORVATH HUNOR - Relaţii internaţionale
ANDRADA CAZAN - Asistent preşedinte festival, invitaţi speciali
ALEXANDRU CONDURACHE - Editor video coordonator



COMPANII, EVENIMENTE SPECIALE ŞI INVITAŢI

LUMINIȚA BÎRSAN - Coordonator: Festivalul Universităților de Teatru și Management Cultural, Proiectul Mostenirea, companii internaționale
IOANA NISTORESCU - Conferinţe speciale, Expoziții, platforma de arte vizuale (PAV), Therme Forum, Lansări de carte, Film
RAMONA HRISTEA - Companii internaţionale
VIOLETA BUDULECI - Companii internaţionale
PATRICK IMBRESCU -  Companii internaţionale
MARIA ȘERBAN (PETRU) - Companii internaţionale
DENIS DASCĂLU - Companii internaţionale
DENISA BAR - Companii românești
ALINA STOIAN - Coordonator concerte Piața Mare
ANCA ARNĂU - Muzică în biserici
ADRIANA BÂRZĂ-CÂRSTEA - Coordonator Ateliere / Masterclass



ALEEA CELEBRITĂŢILOR

ANDRADA CAZAN
DARIA CIOBANU
VICENȚIU RAHĂU
FLORIN ȚICU
DANIEL GHEORGHIȚĂ
ALIN GAVRILĂ



GALA CELEBRITĂŢILOR

ANDRADA CAZAN
BOBI PRICOP
DARIA CIOBANU
VICENȚIU RAHĂU
SORANA MAIER
DANIEL GHEORGHIȚĂ
ALIN GAVRILĂ



COMUNICARE

SORANA MAIER BIȚU - PR Manager
ALEX CIUCĂ - Digital Manager
DORIAN ILIE - Media Relations Specialist
ANTONIA NEGRĂU - Social Media Manager
CRISTINA HAȘEGAN - Social Media Specialist
RUXANDRA PREDESCU - Proiecte Speciale
OANA VASILIU - Content Specialist Bursa de Spectacole
AMIRA DAOUD - Content Specialist Conferințe
EUSEBIU TUDOROIU - Content Specialist Spectacole Lectură

ANDREI C. ȘERBAN – Secretar literar
GABRIELA HOGEA - Graphic designer
ANDREI NEAGU - DTP Aplauze
ADRIAN MATIOC – Editor video 
DARIA CIOBANU - Coordonator tipărituri
ANDREI VĂLEANU - Editor video & display multimedia
DANA PÂRVULESCU - Info Desk
ANDRADA MUNTEAN - Info Desk
MARIUS DOMNICA  - Afișaj Display


FOTOGRAFI OFICIALI 

SEBASTIAN MARCOVICI
DRAGOȘ DUMITRU
NICOLAE GLIGOR
OVIDIU MATIU 
MIHAIL NISTOR
RAREȘ HELICI
VLAD DUMITRU
ROBERT BARLEA
ALEXANDRA MICU
DIANA RACZ



CONFERINȚE SPECIALE

OCTAVIAN SAIU - Moderator
MATEI VIȘNIEC - Moderator
IOANA NISTORESCU - Coordonator
MĂDĂLINA MIHALACHE - Responsabil



SPECTACOLE LECTURĂ

CLAUDIA MAIOR - Coordonator
BOBI PRICOP - Moderator
BOGDAN SĂRĂTEAN - Regizor spectacole lectură
MARIANA CĂMĂRĂȘAN - Regizor spectacole-lectură
HUNOR HORVATH - Regizor spectacole lectură



PUBLICAȚII

CLAUDIA MAIOR - Coordonator Colecția de Cărți a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
IONUŢ TOMUŞ - Editor şef Revista Aplauze, publicaţii speciale
DIANA NECHIT - Editor Antologie Lansman
ANDREI ȘERBAN - Coordonator caiet program festival, Editor Antologie Lansman



SPONSORSHIP

CRISTIAN RADU - Coordonator relație sponsori
ANDRADA CAZAN - Implementare relație sponsori
DARIA CIOBANU - Implementare relație sponsori



TICKETING

DARIA CIOBANU - Coordonator ticketing
ALINA DAMIAN - Ticketing - Agenţia de bilete
ȘTEFAN LUCHIAN - Ticketing – box office
ELENA PANĂ - Ticketing – box office


 

SUPRATITRĂRI, TRADUCERI SPECTACOLE ȘI INTERPRETARE

ALIN CHIPĂILĂ – Coordonator
TRADUCĂTORI: Ana-Blanca Ciocoi-Pop, Oana Călbăjos, Silvana Diana Vulcan, Sabina Brînză, Mălina Popa, George Ionescu, Camelia Tuță, Camelia Oană, Adina Pop-Coman, Matei Vișniec, Mihaela Iușan, Matei Lidia, Diana Nechit, Maria Strînbei, Bianca Someșan 
INTERPREȚI: Camelia Oană, Silvana Vulcan, Camelia Tuță, Maria Dan, Adina Pop-Coman, Mihaela Iușan, Iuliana Guillot



LOGISTICĂ

ANTONIA ECATERINESCU - Cazări | Bilete avion
CĂLIN MUREȘAN - Cazări
RĂILEANU MARIAN - Transporturi auto
IONUȚ BARBOSA - Transporturi auto
IRINA SPINU - Transporturi auto
Carpatica Logistic
ŞOFERI: Ilie Nicoară, Aurel Stroe



TEHNIC

DANIEL GHEORGHIȚĂ - Director tehnic
ALIN GAVRILĂ - Coordonator tehnic spații de joc
DORIN PĂRĂU - Coordonator tehnic lumini și sunet
ALEXANDRU UCĂ - Coordonator tehnicieni scenă
CĂTĂLIN VÎLCU - Coordonator online
ȘTEFANIA PRODEA - Coordonator transmisiuni directe
ROXANA VÎLCU- Transmisiuni în direct
ADRIAN RĂZVAN VLAD - Coordonator tehnic expoziţii
RALUCA IOANA PĂTRUȚIU - Expoziții

PERSONAL TEHNIC ŞI DE ASIGURARE A SERVICIILOR LA SCENE (ÎN ORDINE ALFABETICĂ): Alex Androniciuc, Ioan Balea, Ilie Nicolae Banea, Camelia Daniela Banu, Petru Băra, Cristian Cosier, Dan Crăciun Dăncășiu, Nicolae Dogaru, Flavius Paul Dubleșu, Ana Dumitru, Lăcrămioara Elena Fazakas, Vasile Gligorea, Elena Hărşan, Iliu Gheorghe, Macrea Ion, Claudiu Mihăilescu, Adriana Moga, Nicolae Muntean, Ognean Angelica, Oltean Toma, Nicolae Pantilimon, Sandor Patachi, Sergiu Pășcălău, Mihai Părău, Raluca Ioana Pătruțiu, Bogdan Ropcean, Cătălin Scheau,  Maria Steva, Ovidiu Constantin Trocaru, George Cătălin Tudorache, Anca Vintilă, Adrian Răzvan Vlad, Elena Vlad



RESPONSABILI SPAŢII DE JOC 

ȘTEFAN BUCȘĂ - Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
NICOLAE VĂCARIU - Fabrica de Cultură UniCredit (Sala Faust și outdoor)
OVIDIU COCA - Fabrica de Cultură UniCredit (Sala Eugenio Barba și Sala Lulu)
BOGDAN VINȚI - Filarmonica de Stat (Sala Thalia)
HORIA SUCIU -  Centrul Cultural „Ion Besoiu”
SANDRA POPIMOISE - Sala Studio
ANCA ARNĂU - Biserica Evanghelică  Sf. Ioan, Biserica Romano-Catolică, Biserica Ursulinelor, Biserica Franciscană, Biserica Reformată Calvină
ALINA COZAC -  Pietonala Nicolae Bălcescu
RAREȘ SCROB - Piața Mare
MIHAI ISDRAILĂ - Piața Mică, Parcul Tineretului, Parcul Astra, Piața Huet, Bastionul Soldisch
IOAN BLAGA -  Piața Habermann
ALEXANDRU KOȘMAN - evenimente outdoor în județ & cartiere
LILIANA LIRCA - responsabil eveniment LUMINIMAX Luminarium
CONSTANTIN GAJIM - Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul - Junii” 
ROXANA HĂRȘAN - conferințe speciale
FRANCISKA COMAN - Centrul Cultural Habitus
DARIUS BLEMOVICI - responsabil spațiu Backstage
DARIA IOANA MITEA  - responsabil spațiu Backstage
BĂLAȘA LILIANA -  responsabil spațiu joc Clubul Sportiv Școlar Sibiu 
COSTEIU COSMIN -  responsabil tehnic  spațiu joc Clubul Sportiv Școlar Sibiu 




ADMINISTRATIV

VLAD GEORGE - Şef serviciu administrativ, pază, ISU, SSM
PERSONAL ADMINISTRATIV (ÎN ORDINE ALFABETICĂ): Ion Băra, Elena Dănilă, Simona Dogariu,  Ilie Loloiu,  Mihai Ionescu, Ana Muţiu, Viorel Nemeși, Iosif Pantilimon, Elena Pârvulescu,  Lucian Tarcea.



BURSA DE SPECTACOLE DE LA SIBIU

CONSTANTIN CHIRIAC – Președintele Bursei de Spectacole de la Sibiu
COSMIN CHIVU - Moderator Conferințe
OANA MARIN - Coordonator
VICENȚIU RAHĂU - Consultant
CASIAN ULICI – Responsabil evenimente & Persoană de legatură cu participanții
DALIA IOANAȘ – Responsabil logistică & Persoană de legatură cu participanții
ILEANA RACOVICEANU - Speed Networking Event Supervisor 
ADRIANA BÂRZĂ-CÂRSTEA - Moderator „Întâlniri cu mari coregrafi”
TERESA BRAYSHAW - Moderator eveniment „Conversații Culturale”
ȘTEFAN TUNSOIU - Responsabil eveniment „Conversații Culturale”
ALEX PAȘCA – Graphic Designer
ȘTEFANIA PRODEA, ROXANA VÎLCU - Website & Digital



PLATFORMA INTERNAȚIONALĂ DE CERCETARE DOCTORALĂ ÎN ARTELE SPECTACOLULUI ȘI MANAGEMENT CULTURAL

Tema ediției din 2024: Visual Theatricality / Performative Visuality
CONSTANTIN CHIRIAC
OCTAVIAN SAIU
ION M. TOMUȘ
OANA MARIN
ANDRADA OLTEAN


 

FESTIVALUL UNIVERSITĂȚILOR DE TEATRU ȘI MANAGEMENT CULTURAL

LUMINIŢA BÎRSAN - Coordonator festival
SABINA OLTEAN - Asistent administrativ
ANDREEA CIORTEA - Coordonator logistică
IZABELA ROMAN - Asistent coordonator logistică
SEBASTIAN SMARANDACHE - Asistent producție
ADRIANA BÂRZĂ-CÂRSTEA - Coordonator ateliere și masterclass-uri
CONSTANTIN GAJIM - Asistent ateliere și masterclass-uri
ȘTEFAN CHELIMÂNDRĂ - Responsabil spațiu de joc



PROIECTUL MOȘTENIREA

MIHAI MĂLAIMARE – Regizor coordonator spectacole
LUMINIŢA BÎRSAN – Coordonator festival
SEBASTIAN SMARANDACHE – Asistent festival
VALENTIN NUȚIU



THERME ART FORUM: TEATRU ȘI ARHITECTURĂ

CONSTANTIN CHIRIAC
ROBERT HANEA
TATEO NAKAJIMA
YAROSLAVA BABENCHUCK
IOANA NISTORESCU



MICRO – FOLIE, HOTSPOT CULTURAL BRD

ANDREI ȘERBAN - Coordonator
DIANA NECHIT
AMELIE NECHIT
- Ghid
ALEXANDRU FLORIN CINEZAN
- Ghid



PROGRAMUL DE VOLUNTARIAT

ȘTEFANIA DOGARIU - Coordonator Programul de Voluntariat 
MAYUMI TANIGUCHI - Coordonator Programul de Voluntariat Japonia și Asistent Programul Internațional de Voluntariat
IOAN-BOGDAN MÎNZAT - Asistent coordonator
IULIA RUSU - Asistent coordonator 
VIOLETA BUDULECI -  Formator
IOANA BLAGA FRUNZESCU - Formator 



JURIDIC & PERSONAL

ADRIAN RISTEA
FLORINA LUNGOCI
ADELINA DEACONU



CONTABILITATE

SIMONA MUNTIU
GABRIELA CĂLUGĂRU
LIDIA BUCERZAN
MARIA PREDESCU
LUCIAN BUHOI



PROTOCOL 

LIVIU VLAD
MIHAELA BARTHA-LAZĂR
TANIA CHIRIAC
DARIA CIOBANU
ARINA BARTHA-LAZĂR
CRISTIANA MARIA FÎNTÎNĂ
GEORGE VLAD
CHRISTINA STANCA



ARTISTIC COMPARTIMENT ARTISTIC (ÎN ORDINE ALFABETICĂ): 
Johanna Adam, Sanda Anastasof, Veronica Arizancu, Ioana Blaga Frunzescu,  Emöke Boldizsár,   Daniel Bucher, Constantin Chiriac, Mihai Coman, Ioana Cosma, Florin Coşulet, Ali Deac, Antonia Dobocan, Horia Fedorca, Diana Fufezan, Andrei Gîlcescu, Cristina Ghinieș, Raluca Iani,  Alexandru Malaicu, Adrian Matioc, Mariana Mihu, Adrian Neacşu,  Cătălin Neghină, Eduard Pătraşcu, Fabiola Petri, Gabriela Pîrlițeanu, Ofelia Popii, Daniel Plier, Cristina Ragos, Viorel Raţă, Vlad Robaş, Ros Zimmermann Gyan, Theodora Paula Gitana Sandu, Ciprian Scurtea, Cristian Stanca, Dana Taloş, Serenela Tălmăcean, Marius Turdeanu, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Arina Trif, Cendana Trifan, Codruţa Presecan, Diana Văcaru Lazăr, Pali Vecsei, Liviu Vlad.