Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu20 - 29 August 2021 | ediția a 28-a

0200
SERBIA
De: Marija Karaklajić
Regia: Andrei și Andreea Grosu
1h
FITS Online - Înregistrat
0300
ROMÂNIA-FRANȚA
1h 04min
FITS Online - Înregistrat
0400
ROMÂNIA
Actori: Oana Pellea, Mircea Rusu, Cristina Casian, Florina Gleznea, Richard Bovnoczky, Ionuț Grama
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mariana Cămărășan
Oana Pellea - Cuvintele dintre mine și tine. Întâlnirile Oanei Pellea: Caragiale
Teatrolog: Anca Ioniță
Scenografia: Vladimir Turturica
Video design: Vlad Lăzărescu
Foto: Cătălina Flămânzeanu
Grafică: Sergiu Doroftei
Video, editing: WakaUaca studio
Preview și seria making-of - Caragiale e de vină!
Text de: Matei Vișniec
Echipa de creație: Vladimir Turturica, Vlad Lăzărescu, Ștefan Vasilescu, Amalia Iorgoiou, Mariana Cămărășan
Proiect al Asociației Goong, realizat cu sprijinul Raiffeisen Bank, Teatrul Mic și Muzeul Național al Literaturii Române
33min
FITS Online - Înregistrat
0500
BELGIA

Contribuția (în ordinea apariție): Justine Lebas, Sonia Pastecchia filmed by Justine Gasquet, Candy Saulnier, Agnès Limbos, Fernando Martin filmed by Patrick Dehalu, Jan Jedenak, Mirjam Ellenbroek, Antonin De Bemels, Ives Thuwis, Isabelle Lamouline, Franck Baal filmed by Célia Torrens, Jean Fürst, Dorian Chavez, Juan Benítez, Bénédicte Davin, Lisou De Henau, Shantala Pèpe, Mahaut Counet, Zoé Counet, Manon Dumonceaux, Michaël Cros, Elodie Paternostre, Sébastien Chollet, Fatou Traoré, Lars Granqvist, Christine Desfeuillet, Barbara Pereyra, Natalia Sardi, Félicette Chazerand, Julie Goldsteinas, Maya M. Carroll, Léonard Lesage

-
SEZONUL BELGIAN

Concept Compagnie Mossoux-Bonté
Propunerea Westflügel Leipzig
Text: Barbara Pereyra
Video: Antonin De Bemels
Muzică și coloană sonoră: Sonia Pastecchia, Anthony Braxton, Barry Altschul, David Holland et Sam Rivers, Hazy, FM Einheit, Juan Manuel Tellechea, Ives Thuwis, Jean-Luc Fafchamps, Max Richter, Johannes Brahms, Forest Swords, Michaël Cross, Adrian Belew, Dorian Baste, Henryk Wieniawski, Robert Schumann
Coproducție: Les Brigittines - City of Brussels Contemporary Arts Center for Movement
22min
FITS Online - Înregistrat
0600
ISRAEL
Dansatori: Su Jeong Kim, Ilya Nikurov, Megan Doheny, Jinhwan Seok, Léa Bessoudo, May Asor, Anastasia Cheshun, Albert Galindo, Arianna Di Francesco, Tristan Carter, Yarden Oz, Dylan Tedaldi, Theo Samsworth, Dvir Levi, Nika Lilek, Joo Ho Roh, Ela Gill, Nicholas Garlo
-
SEZONUL ISRAELIAN

Coregrafia: Rami Be'er
Decor și lumini: Rami Be’er
Editare sunet: Rami Be’er, Alex Claude
Design costume: Rami Be’er, Lilach Hatzbani
Regizor de repetiții și Asistent regie: Nitza Gombo
Asistent regizor repetiții și asistent editare sunet: Eyal Dadon
Director artistic: Rami Be’er
Director executiv: Amira Teomi
Fondator: Yehudit Arnon (1926-2013)
Director financiar: Galia Krotter
Management internațional: Avital Arts Agency
International Dance Village Director: Sivan Cohen
Director tehnic: Diego Fernandez
Turism și evenimente speciale: Ayelet Ghez
Co-directori KCDC 2: Danny Eshel, Nadav Gal
Director de profesie: Danielle Ohn
Director administrativ: : Roni Ronen
Activități speciale: Amos Baer
Director program de vară: Yael Laron
Programul pilates și mișcare pentru femei : Renana Randy
Profesori companie: Alexander Alexandrov, Einav Levy, Yamit Kalef, David Warren Parker, Gali Kalef Hayun
Asistent director executive: Dorit Cohen
Contabilitate primară: Iris Tesler
Achiziții și proiecte comunitare: Revital Cohen
Administrator birouri: Rachel Ariel
Coordonator marketing: Liraz Frankel
Arhivar: Yonat Rothman
Garderobă: Ofra Sharon Heimann
Croitorie: Ludmila Romaniko
Manager turneu: Zadok Zemach
Sunet și lumini: Lior Cohen
Tehnician: Ofer Abramovitz
Supraveghetor mentenanță: Sergei Nugni
Mentenanță: Rayek Matanes
Curățenie: Sabha Naim, Nasrin Naim
Pianist: Nina Kalmens
Fizioterapie: Atir Shefi
Fotograf: Eyal Hirsch
Operator: Batya Kotzovai
Operațiuni: Or Kol
Consilier juridic: Ofir Katz & Co.
Contabilitate: BDO Ziv Haft Accounting Firm
Design grafic: Artmedia Ga’aton, Ronit Eshel
Relații publice: Lapidot Communications
1h
FITS Online - Înregistrat
0700
GERMANIA
SEZONUL GERMAN

Concept / Text / Regie: Stefan Kaegi Text / Corp / Voce: Thomas Melle Echipament: Evi Bauer
Animatronic: Chiscreatures Filmeffects GmbH
Fabricarea și finisarea artistică a capului de silicon - colorare și păr: Tommy Opatz
Dramaturgie: Martin Valdés-Stauber
Video Design: Mikko Gaestel
Muzică: Nicolas Neecke
Management producție Rimini Protokoll & turnee: Epona Hamdan
Lumini & turnee: Robert Läßig, Martin Schwemin, Lisa Eßwein
Design sunet și video & turnee: Jaromir Zezula, Nikolas Neecke
Această piesă de la Rimini Protokoll a fost inițial produsă Münchner Kammerspiele, în coproducție cu Berliner Festspiele - Immersion, donaufestival (Krems), Feodor Elutine (Moscow), FOG Triennale Milano Performing Arts (Milano), Temporada Alta - Festival de Tador de Catalunya (Girona), SPRING Utrecht
Drepturi spectacol: Rowohlt Theater Verlag, Reinbek bei Hamburg
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu
Sincronizarea: Diana Merlan
Coproducție pentru versiunea franceză cu Théâtre Vidy-Lausanne, le lieu unique – Centre de Culture contemporaine de Nantes, Centre culturel suisse à Paris , la Villette, Les 2 Scènes, Scène nationale de Besançon în cadrul Lab e23
1h
FITS Online - Înregistrat
0800
ISRAEL - GERMANIA
SEZONUL GERMAN ȘI ISRAELIAN

Creație și concept: Gaston Zahr & Merav Eitan
16h
Piața Mică
0900
FRANȚA-ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 15:30
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROU-FRA-DEU
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 14:30
11h
Primăria Municipiului Sibiu ( Centrul de informare turistică)
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziția: 3 secole Brukenthal, Arta europeană 1500-1800, colecția av. George Șerban
Colecția av. George Șerban
Curatori: dr. Alexandru Constantin Chituță
Co-organizator: Colecția av. George Șerban
Parteneri: Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Ramada Sibiu
Acțiunea este co-finanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Distribuția: Marian Adochiţei, Theodor Șoptelea, Cătălina Mihai, Florin Aioane, Andrei Bibire, Lana Moscaliuc, Lucian Iftime, Iulian Enache, Nina Udrescu, Liviu Manolache, Cosmin Mihale, Florentin Roman, Mirela Pană, Dan Cojocaru, Georgiana Mazilescu, Liliana Cazan, Ștefan Mihai, Cristiana Luca, Laura Crăciun, Andu Axente, Adrian Dumitrescu
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Ionuț Sociu
Regia: Bobi Pricop
Scenografia: Oana Micu
Filmare: Mihai Popa
Muzica: Eduard Gabia
Streaming: Răzvan Rusu
Traducerea în limba engleză: Silvana Prodan
1h
FITS Online - Înregistrat
1000
BELGIA
Atelier cu Michèle Noiret
-
3h
CJPCT „Cindrelul Junii” Sibiu
1000
ROMÂNIA
1h 30min
Hotel My Continental-Sala Turandot
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 20 august, la ora 16:00

Expoziție de textile tradiționale de colecție – Iulia Gorneanu și Laura Caraman
Iulia Gorneanu – curator
Laura Caraman – designer de chimono
8h
Centrul Cultural Habitus
1000
ROMÂNIA
Moderator: Octavian Saiu
1h
Filarmonica de Stat
1000
ROMÂNIA
Cu: Adrian Matioc, Florin Coșuleț, Adrian Neacșu, Ofelia Popii, Diana Văcaru-Lazăr, Ciprian Scurtea, Marius Turdeanu, Pali Vecsei, Raluca Iani, Ioana Blaga-Frunzescu, Viorel Rață, Liviu Vlad.
Cu participarea extraordinară a lui Victor Rebengiuc.
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Ivan Vîrîpaev
Regia : Bobi Pricop
Scenografia: Oana Micu
Muzica: Mihai Dobre
Video: Dilmana Yordanova
Sufleur și asistent regie: Sanda Anastasof
Manager proiect: Eliza Ceprăzaru, Claudia Maior
Traducerea în limba română: Raluca Rădulescu
Supratitrarea și subtitrarea în limba engleză: Silvana Diana Vulcan
Sincronizarea: Diana Merlan
Parteneri: Castel Film Studios, UNATC, prin Departamentul Cercetare, Dezvoltare și Inovare (DCDI), CINETic, Fundația Löwendal, Polisano Clinici, parte din Sistemul Medical MedLife, ULBS - CAVAS
1h 50min
FITS Online - Înregistrat
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 16:00

Expoziție de fotografia, arta instalaţiei si muzică - Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
12h
Teatrul Gong - parter
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 14:30
12h
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
1000
ROMÂNIA
Echipa: Silvana Dulamă-Popa (curator), Diana Miroșu (scenograf), Alin Popa (design lumină), Zoli Toth (muzică), Dilmana Yordanova și Ovidiu Eftimie (video), Iulian Dinu (foto).
-
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 16:00
8h
Cercul Militar Sibiu (Sala Festivă)
1000
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
5h 30min
Galeria UAP
1200
ROMÂNIA
1h 45min
Hotel My Continental-Sala Turandot
1200
ROMÂNIA
Dan Perjovschi
24h
Sala Mare TNRS
1200

Curator expoziție: dr. Alexandru Constantin Chituță
Artist: Alexandru Cînean, autor al expoziției de pictură „Faust. Vanity and Despair”, inaugurată la Muzeul de Artă Contemporană Brukenthal în cadrul FITS 2016.

-
Vernisajul va avea loc în 23 august, la ora 17:00
10h
Piața Mică
1200
ROMÂNIA
Ștefan Radu Crețu
24h
Zidul exterior TNRS
1200
ROMÂNIA
Cu: Dan Perjovschi
24h
Zidul exterior TNRS
1300
ROMÂNIA
Invitați: Octavian Saiu, Claudia Maior, Ion M. Tomuș, Diana Nechit
1h
Filarmonica de Stat
1300
ROMÂNIA
Coord.: Diana Nechit, Ion M. Tomuș
Invitați: Octavian Saiu, Claudia Maior, Ion M. Tomuș, Diana Nechit
1h
Filarmonica de Stat
1300
ROMÂNIA
Invitați: Octavian Saiu, Claudia Maior, Ion M. Tomuș, Diana Nechit
1h
Filarmonica de Stat
1300
ROMÂNIA
Invitați: Octavian Saiu, Claudia Maior, Ion M. Tomuș, Diana Nechit
1h
Filarmonica de Stat
1400
ROMÂNIA
2h
Hotel My Continental -Sala Faust 1
1400
ROMÂNIA
De: Elise Wilk
Regia: Bogdan Sărătean
Eveniment moderat de: Bobi Pricop, Andrei C. Șerban
Selecţie: Claudia Domnicar
1h 30min
Centrul Cultural Habitus
1400
ALBANIA
De: Bashkim Hoxha
Regia: Bobi Pricop
1h
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA-IRAN
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA-IRAN
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
FITS Online - Înregistrat
1600
ROMÂNIA
Distribuție:
ep. 1 – „Funny”: Cendana Trifan, Mariana Mihu-Plier
ep. 2 – „Bench seat”: Gabriela Pîrlițeanu, Horia Fedorca
ep. 3 – „All apologies”: Adrian Matioc, Raluca Iani
ep. 4 – „Merge”: Ofelia Popii, Ciprian Scurtea
ep. 5 – „Long division”: Marius Turdeanu, Viorel Rață
ep. 6 - „Road trip”: Adrian Neacșu, Cezara Crețu
ep. 7 – „Autobahn”: Diana Văcaru Lazăr, Mihai Coman, Iustinian Turcu
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Neil LaBute
Traducere din limba engleză: Mihaela Sîrbu
Regia : Andrei și Andreea Grosu
Director de imagine și montaj : Alexandru Condurache
Scenografia : Vladimir Turturica
Muzica: Mihai Dobre
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu
Manager proiect: Claudia Maior
Sincronizarea: Alin Chipăilă
1h 30min
Sala Mare TNRS
1600
GERMANY-GREAT BRITAIN
Distribuție: Diana Fufezan
-
De Nassim Soleimanpour
1h 20min
Teatrul Gong - etaj
1600
ROMÂNIA
Actori: Oana Pellea, Mircea Rusu, Cristina Casian, Florina Gleznea, Richard Bovnoczky, Ionuț Grama
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Mariana Cămărășan
Oana Pellea - Cuvintele dintre mine și tine. Întâlnirile Oanei Pellea: Caragiale
Teatrolog: Anca Ioniță
Scenografia: Vladimir Turturica
Video design: Vlad Lăzărescu
Foto: Cătălina Flămânzeanu
Grafică: Sergiu Doroftei
Video, editing: WakaUaca studio
Preview și seria making-of - Caragiale e de vină!
Text de: Matei Vișniec
Echipa de creație: Vladimir Turturica, Vlad Lăzărescu, Ștefan Vasilescu, Amalia Iorgoiou, Mariana Cămărășan
Proiect al Asociației Goong, realizat cu sprijinul Raiffeisen Bank, Teatrul Mic și Muzeul Național al Literaturii Române
46min
FITS Online - Înregistrat
1700
ROMÂNIA
Cu: Monica Florescu (pian), Makcim Fernandez Samodaiev (violoncel)
-
SEZONUL ROMÂNESC

55min
Sala Oglinzilor - FDGR
1700
ROMÂNIA
În distribuţie: Andrada Balea, Alexandra Bob, Antonia Moldovan, Cabiria Morgenstern, Timeea Pădurean
-
SEZONUL ROMÂNESC

După: Euripides
Regia: Irisz Kovacs
40min
Cavas ULBS
1700
DANEMARCA
Actor: Julia Varley
-
De: Julia Varley
Regia: Eugenio Barba
Film: Claudio Coloberti
1h 05min
FITS Online - Înregistrat
1800
PORTUGALIA
În distribuţie: Inês Graça, Luis Barroso si Luis Santos
-
Texte de: Inês Graça
50min
Biserica Romano-Catolică
1800
PORTUGALIA
În distribuţie: Inês Graça, Luis Barroso si Luis Santos
-
Texte de: Inês Graça
50min
FITS Online - În direct
1800
SPANIA
Cu: Israel Galván (dansator); Andrada Ștefan & Sabina Oprea (pianiști)
-
SEZONUL SPANIOL

Regie și coregrafie: Israel Galván
Distribuitor: Austin Rial Eshelman (Rial & Eshelman)
Muzică: "Le Sacre du Printemps" de Igor Stravinsky; Reducție pentru pian la patru mâini realizată de compozitor, aici cu două piane; Arvo Pärt / “Pari Intervallo”; Karol Beffa / “Mirages”
Lumini: Rubén Camacho
Sunet: Pedro León
Design decor și costume & regie tehnică: Pablo Pujol
Asistent regie: Balbi Parra
Consultant costume: Reyes Muriel del Pozo
Management: Rosario Gallardo
Producție: Israel Galván Company
Coproducători: Théâtre de la Ville - Paris, Sadler’s Wells - Londres, Théâtre de Nîmes, Scène conventionnée d’intérêt national - art et création - Danse contemporaine, Teatro della Pergola - Fondazione Teatro della Toscana - Firenze, MA scène nationale – Pays de Montbéliard, Théâtre de Vidy-Lausanne
Sprijin: La Loterie Romande, Pro Helvetia, Fondation suisse pour la culture du Canton de Vaud, Fondation Leenaards
1h 10min
Filarmonica de Stat
1800
LITUANIA
Distribuția: Diana Anevičiūtė, Žygimantė Jakštaitė, Augustė Pociūtė, Rytis Saladžius, Rasa Samuolytė, Mantas Stabačinskas, Ugnė Šiaučiūnaitė, Rimantė Valiukaitė
-
Regia și coregrafia: Jo Strømgren
Scenografie: Goda Palekaitė
Designer lumini: Vilius Vilutis
Asistenți regie: Dominyka Skarbaliūtė, Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė
Asistent designer: Sima Jundulaitė
Co-producător: Jo Strømgren Kompani
Cu sprijinul: Ministerul Culturii din Republica Lituania
1h 20min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Faust
1830
ITALIA
Cu: Piero Massimo Macchini & Giacomo Pompei
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Domenico Lannutti
De: Piero Massimo Macchini & Paolo Figri
Colaboratori: Mirco Bruzzesi, Simon Luca Barboni
Costume: Karisia Paponi
Decor: Paolo Figri
Lumini: RS Project
Fotografii: Marilena Imbrescia
Grafica: Paolo Figri
Coproducător: LAGRU'
40min
Piața Habermann - Zona A
1830
ROMÂNIA
Artişti: Ecaterina Chiriac, Ionel Chiriac, Ionică Chiriac, Ionică Corneliu, Sorin Dușu, Gheorghe Lupu, Cornelius Rusu, Vasile Stângaciu, Constantin Trifan, Mihai Trifan, Petronel Viziru
-
SEZONUL ROMÂNESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1900
OLANDA
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1900
MAREA BRITANIE-RUSIA
Distribuția: Alexander Feklistov (Grocer), Agrippina Steklova (Grocer's wife), Nazar Safonov (Rafe), Sergei Miller (Venturewell), Anna Vardevanian(Luce), Kirill Chernyshenko (Jasper), Andrei Kuzichev (Humphrey), Alexei Rakhmanov (Mr Merrythought), Anna Karmakova (Mrs Merrythought), Nikita Pirozhkov (Michael), Kirill Sbitnev(Tim)
-
SEZONUL BRITANIC

Text de: Francis Beaumont
Regia: Declan Donnellan
Designer: Nick Ormerod
Light design: Alexander Sivaev
Compozitor: Pavel Akimkin
Coregraf: Irina Kashuba
Asistent regie: Igor Teplov
Traducerea în limba română: George Ionescu
Produs de Cheek by Jowl și Moscow Pushkin Drama Theatre în coproducție cu Barbican, London; Les Gémeaux/Sceaux/Scène Nationale; Centro Dramático Nacional, Madrid (INAEM)
SALA 7
CineGold Sibiu
1900
SUA

Distribuție: Ranevskaya: Jessica Hecht; Gaev: Mark Nelson; Varya: Anna Baryshnikov; Anya: Melanie Moore; Lopakhin: Nael Nacer; Fiers: Jeffrey Hayenga; Natasha Prozorov: Darya Denisova; Charlotta: Anna Bortnick; cu Mikhail Baryshnikov ca Anton Cehov

-
SEZONUL AMERICAN

Inspirat de „Livada de Vișini” de Anton Cehov
Concept și regie: Igor Golyak
Produs de: Igor Golyak & Sara Stackhouse
Regie tehnică pentru spectacol virtual: Vladimir Gusev
Motor de joc și design de interacțiune: Will Brierly, Snowrunner Productions
Scriitor narativ: Tom Abernathy
Asistent regie: Blair Cadden
Setare virtuală și proiectare de mediu: Anna Fedorova
Web Developer: Anatoly Krivnos
Compozitor: Jakov Jakoulov
Producție și manager Qlab: Blair Cadden
Asistent proprietăți: Irina Vilenchik
Asistent repetiții: Mila Peterson
Tehnicieni producție live: Anton Nikolaev & Igor Golyak
Platformă: The Soft Layer by Snowrunner Productions
Subtitrarea în limba română: Sorina Tomulețiu
Co-producători: Igor Golyak & Sara Stackhouse
Sponsori producție: Arlekin Players Theater, Zero Gravity Lab .ART
1h 18min
FITS Online - În direct
1900
SPANIA
Cu: Israel Galván Chelnerii din Bar Rodriguez: Pedro Díaz Romero, Julio Díaz Ruíz, José Pablo Gallego Gálvez, Antonio Escalera Pastor
Percuție: José Carrasco
Dans: Ramón Martínez, María Rubio
Voce: Alejandro Villaescusa
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: Israel Galván
Comandat de Centrul pentru Arta Spectacolului UCLA
Prezentat în asociere cu UCSB’s Arts & Lectures, Teatrul Joyce și Teatro della Pergola
Consultant artistic: Pedro G. Romero
Filmare și montaj: Joaquin Aneri, Pedro León
Sunet: Manu Prieto
Cameraman: Juanma Carmona
Grip: Javi López
Director producție: Balbina Parra
Producție: Rosario Gallardo
Produs de: IG Company în asociere cu EdM Productions
Mulțumiri: Real Betis Balompié, Liga de Futbol España
IG Company este susținută de INAEM
35min
FITS Online - Înregistrat
1930
ELVEȚIA
Distribuția: Konstantinos Kranidiotis, Joshua Monten, Noa Van Tichel, Jack Wignall
-
SEZONUL ELVEȚIAN

Coregrafia și managementul producției: Joshua Monten
Dramaturgia: Guy Cools
Dramaturgia muzicală: Moritz Alfons
Lumini: Mirjam Berger
Costume: Catherine Voeffray
Regie tehnică: Romy Springsguth
Coproducători: Dampfzentrale Bern; Kunsten op Straat/Werkplaats Diepenheim
30min
Piața Habermann - Zona A
1930
ROMÂNIA
În distribuție: Laurențiu Vlad, Verzescu Alexandru, Florin Eugen Pârvu și actorii masteranzi ai Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Facultății de Litere și Arte a Universității Lucian Blaga Sibiu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regie: Râlea Marian
Coproducători: Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
1h
Pietonala Nicolae Bălcescu
2000
MAREA BRITANIE
Interpreți: Derrick Kiteke; Morgan Grace; Audrey Heron; Beatrice Muzenda
-
SEZONUL BRITANIC

Regia: Crystal Kassi
Co-producători: Charles Ngobi; Morgan Grace
50min
Biserica Ursulinelor
2000
MAREA BRITANIE
Dansatori: Pallavi Anand, Luke Jessop, Jasper Narvaez, Louis T Partridge, Elpida Skourou and François Testory
-
SEZONUL BRITANIC

Creat și interpretat de: Ching-Ying Chien, Jasper Narvaez, Dominique Petit, Mythili Prakash, Sam Asa Pratt, James Vu Anh Pham
Regia și coregrafia: Akram Khan
Dramaturg: Ruth Little
Light Design: Aideen Malone
Designer vizual: Tom Scutt
Partitura originală și sound design: Vincenzo Lamagna
Design costume: Kimie Nakano
Scriitor: Jordan Tannahill
Regizor repetiții și antrenor: Mavin Khoo
Producător executivr: Farooq Chaudhry
Manager tehnic: Tina Fagan
Manager producție: Rich Fagan
Manager scenă: Lars Davidson
Inginer lumini: Stéphane Déjours
Inginer sunet: Phil Wood
Manager proiect, turneu: Mashitah Omar
Tub LED lumini manufacturat și asigurat de: Light Contrast Ltd
Material original de: Ching-Ying Chien, Andrew Pan, Dominique Petit, James Vu Anh Pham, Mythili Prakash, Sam Asa Pratt
Traducerea în limba engleză: Silvana Vulcan
1h 10min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
2000
ITALIA
Voce și percuție: Maria Mazzotta
Acordeon: Vincenzo Abbracciante
-
SEZONUL ITALIAN

1h 15min
Biserica Fortificată Cisnădioara
2000
MAREA BRITANIE-SERBIA
SEZONUL BRITANIC

Text de Henrik Ibsen, și după Heathcote Williams, Anna Furse, Maja Mitic
Regia: Anna Furse , Maja Mitic
Design lumini: Mischa Twitchin
Compoziție sunet: Miroslav Cvetković
Tehnician lumini și sunet: Slobodan Bane Ilić
Producător pentru Athletes of the Heart
Producător pentru Ko-smo(s)Theatre: Branislava Jovanović
Foto: Djordje Tomić & Ludovic des Cognets
Design grafic: RF Design & Nina Tica
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu
50min
Teatrul Gong - parter
2015
ROMÂNIA

-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Ionuț Popescu & Gabriela Bobeș
Coregrafia: Alexandru Snopovschi, Cătălina Floria & Valentina “Valea” Boldurescu
1h 15min
Piața Habermann - Scena
2030
ROMÂNIA
Artişti: Ecaterina Chiriac, Ionel Chiriac, Ionică Chiriac, Ionică Corneliu, Sorin Dușu, Gheorghe Lupu, Cornelius Rusu, Vasile Stângaciu, Constantin Trifan, Mihai Trifan, Petronel Viziru
-
SEZONUL ROMÂNESC

30min
Parcul Astra
2030
ITALIA
În distribuție: Luca & Andrea Piallini
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Luca & Andrea Piallini
50min
Piața Mare
2030
OLANDA
45min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2100
ISRAEL
Dansatori: Shay Partush, Ori Moshe Ofri, Luca Cacitti, Moran Muller, Roni Ben Simon, Chen Agron
-
SEZONUL ISRAELIAN

Textul și coregrafia: Eyal Dadon
Director artistic: Eyal Dadon
Director executiv: Dedi Alufer
Director executive adjunct: Tzlil Harush
Regizor repetiții și manager companie: Tamar Barlev
Lumini și scenă: Qi Yujie, Shay Yehudai
Muzica: Tomer Salem, Nissim Gutman, שפתיים להקת, Bon Iver, Tchaikovsky, New Look, Adrian Klumpes, Deathbed, Bill Medley, Jennifer Warnes.
Costume: Michal Lorie
Video: Ram Gil Communication
Fotograf: Pini Snir
Manager internațional: Lior Lev
Co-producători: The Ministry for Culture and Sport; Mifal Hapayis, Beer Sheva City; Kivunim Company Beer Sheva; Ministry Of Cultural Beer Sheva; The Negev Development Authority; The Be'er Sheva Economic Development Company; Director of the Old City of Beer Sheva
1h
Centrul Cultural "Ion Besoiu"
2100
GERMANIA

Distribuția: Julia Windischbauer- Elizabeta, Regina Angliei, Queen of England; Franziska Machens - Maria Stuart, Regina Scoției; Enno Trebs - Lord Burleigh; Alexander Khuon - Contele de Leicester; Jörg Pose - Contele de Shrewsbury; Caner Sunar - Contele de Aubespine; Paul Grill - Amias Paulet, Gardianul Mariei; Jeremy Mockridge - Mortimer, nepotul lui Paulet, administratorul Mariei; Caner Sunar - Wilhelm Davison, secretar de stat; Jeremy Mockridge - Melvil, vechi prieten al Mariei

-
SEZONUL GERMAN

De: Friedrich Schiller
Regia: Anne Lenk
Scenografie: Judith Oswald
Costume: Sibylle Wallum
Muzică: Camill Jammal
Lumini: Cornelia Gloth
Dramaturgie: David Heiligers
Traducerea în limbile română și engleză: Iulia Dromereschi
Sincronizarea: Ioana Ignat
2h 15min
FITS Online - Înregistrat
2100
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

3h
Parcul Astra
2130
ITALIA
Cu: Piero Massimo Macchini & Giacomo Pompei
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Domenico Lannutti
De: Piero Massimo Macchini & Paolo Figri
Colaboratori: Mirco Bruzzesi, Simon Luca Barboni
Costume: Karisia Paponi
Decor: Paolo Figri
Lumini: RS Project
Fotografii: Marilena Imbrescia
Grafica: Paolo Figri
Coproducător: LAGRU'
40min
Piața Habermann - Zona A
2130
ROMÂNIA
Voce, chitară, trompetă: Claudiu Fălămaș
Trompetă, trombone, acordeon, tilincă: Medve Sandor
Chitară: Dragoș Pătrău
Chitară bass: Bogdan Muntean
-
SEZONUL ROMÂNESC

50min
Piața Mare
2200
ROMÂNIA
Distribuție:
ep. 1 – „Funny”: Cendana Trifan, Mariana Mihu-Plier
ep. 2 – „Bench seat”: Gabriela Pîrlițeanu, Horia Fedorca
ep. 3 – „All apologies”: Adrian Matioc, Raluca Iani
ep. 4 – „Merge”: Ofelia Popii, Ciprian Scurtea
ep. 5 – „Long division”: Marius Turdeanu, Viorel Rață
ep. 6 - „Road trip”: Adrian Neacșu, Cezara Crețu
ep. 7 – „Autobahn”: Diana Văcaru Lazăr, Mihai Coman, Iustinian Turcu
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Neil LaBute
Traducere din limba engleză: Mihaela Sîrbu
Regia : Andrei și Andreea Grosu
Director de imagine și montaj : Alexandru Condurache
Scenografia : Vladimir Turturica
Muzica: Mihai Dobre
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu
Manager proiect: Claudia Maior
Sincronizarea: Alin Chipăilă
1h 45min
FITS Online - Înregistrat
2200
REPUBLICA MOLDOVA

Distribuție: Olga Guțu-Cucu (Ecaterina Chele); Draga-Dumitrița Drumi (Margareta Spânu-Cemârtan); Tinka Mardari (Lealea Cojocaru); Dan Melnic (Ion Moraru); Diana Decuseară (Dora, fantoma); Ninela Caranfil (bunica Sofia Spânu); Nicolae Darie (bunicul Pintilie Oloinicu); Constantin Adam (Gheorghe Cucu, brigadierul Berzinev, Terziev); Angela Ciobanu (Semionova, doctorița); Ana Tkacenko (Valentina Gafencu, Maria); Doriana Zubcu-Mărginean (Saveta, o deținută); Tatiana Saenco (mama Zinovia Moraru, o deținută Zinovia Moraru); Petru Oistric (Nicon, Karzubâi, Jozas Lukștas); Ion Mocanu (politrucul, nacealnicul sovietic, NKVD-istul Kiselev); Ghenadie Gâlcă (Grișa-activistul, Profesorul, un deținut); Alexandru Pleșca (Constantin Chele, Limon, Petre Lungu, Andreico); Valentin Zorilă (tanchistul, Vasile Terehov); Iurie Focșa (Nicolae Spânu, Micola, un deținut); Mihai Zubcu (Melikian, Menekest, directorul școlii, soldatul); Sofia Oistric (Margareta Spânu copilă); Iana Onică (Lealea Cojocaru copilă); Vlad Triboi (Ion Moraru copil, Emil Spânu); Petra Pleșca (un copil); Bianca Onică (un copil).

Cu participarea studenților de la AMTAP, clasa profesorului Mihai Fusu: Mihaela Balanuța; Alexandru Berbinschi; Ana-Sia Cărăuș; Ion Liulica; Veronica Odagiu; Iurie Pascar; Corina Rotaru; Marina Rotaru; Tatiana Bulat; Dorina-Beatrice Timciuc

-
SEZONUL ROMÂNESC

Scenariu de Petru Hadârcă și Mariana Onceanu, după amintirile Ecaterina Chele, Margareta Spânu-Cemârtan și Ion Moraru
Regia: Petru Hadârcă
Scenariul: Petru Hadârcă, Mariana Onceanu
Scenografia: Irina Gurin
Expresie corporală: Irina Slobodeaniuc
Proiecție video: Ian Onică
Lupte scenice: Oleg Mardari
Secvențe video : OWH Studio
2h 15min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Eugenio Barba
2230
ELVEȚIA
Distribuția: Konstantinos Kranidiotis, Joshua Monten, Noa Van Tichel, Jack Wignall
-
SEZONUL ELVEȚIAN

Coregrafia și managementul producției: Joshua Monten
Dramaturgia: Guy Cools
Dramaturgia muzicală: Moritz Alfons
Lumini: Mirjam Berger
Costume: Catherine Voeffray
Regie tehnică: Romy Springsguth
Coproducători: Dampfzentrale Bern; Kunsten op Straat/Werkplaats Diepenheim
30min
Piața Habermann - Zona A
2230
ROMÂNIA
Sebastian Marcovici - Guitar / Bass / Vocals / Synth
Romulus Cipiariu - Cimbalom / Vocals
Ioan Armean - Main Vocals
Serghei Crasnov - Bass / Synth
Ciprian Dancu - Saxophone / Clarinet
-
SEZONUL ROMÂNESC

Radu Popa - Technical Manager / Sound Engineer
Coproducători: Overground Music, Focus Photos Agency, Phonon Sound Studio, Adam Whittaker (UK)
50min
Piața Mare
2300
SUA

Distribuție: Ranevskaya: Jessica Hecht; Gaev: Mark Nelson; Varya: Anna Baryshnikov; Anya: Melanie Moore; Lopakhin: Nael Nacer; Fiers: Jeffrey Hayenga; Natasha Prozorov: Darya Denisova; Charlotta: Anna Bortnick; cu Mikhail Baryshnikov ca Anton Cehov

-
SEZONUL AMERICAN

Inspirat de „Livada de Vișini” de Anton Cehov
Concept și regie: Igor Golyak
Produs de: Igor Golyak & Sara Stackhouse
Regie tehnică pentru spectacol virtual: Vladimir Gusev
Motor de joc și design de interacțiune: Will Brierly, Snowrunner Productions
Scriitor narativ: Tom Abernathy
Asistent regie: Blair Cadden
Setare virtuală și proiectare de mediu: Anna Fedorova
Web Developer: Anatoly Krivnos
Compozitor: Jakov Jakoulov
Producție și manager Qlab: Blair Cadden
Asistent proprietăți: Irina Vilenchik
Asistent repetiții: Mila Peterson
Tehnicieni producție live: Anton Nikolaev & Igor Golyak
Platformă: The Soft Layer by Snowrunner Productions
Subtitrarea în limba română: Sorina Tomulețiu
Co-producători: Igor Golyak & Sara Stackhouse
Sponsori producție: Arlekin Players Theater, Zero Gravity Lab .ART
1h 18min
FITS Online - În direct
2300
MAREA BRITANIE
SEZONUL BRITANIC

De: Jenny Skinner
Regizat și jucat de: Jenny Skinner
Traducerea în limba română: Silvana Prodan
50min
Cavas ULBS
2315
ROMÂNIA

Distribuție principală: Andreescu Memelta, Apostol Daria, Canciu Claudia, Merila Eduard, Mihai Denis, Patru Darius, Predoi Anne-Mary, Puscovici David, Rautoiu Anca, Rotar Sonia, State Sandra, Stoia Carina, Suveica Noemi, Svaricek Filip Alexandru, Tamasciuc Adelina, Tili Roxana, Todarcea Mara, Toma Aniela, Ulesan Andra, Visa Irina, Visa Teodora, Zaharie Laura.

Distribuție secundară: Albu Anisia Andreea, Aleman Arina, Beju Nicole, Beu Bianca, Biris Stefan, Cichi Adriana, Ciorogariu Denisa, Dragomir Bianca, Ghidiu Francesca, Hodorogea Kiki, Ivan Silvia, Marcu Anna, Oros Natalia, Patru Iris, Persenia Evelin, Popa Cezar, Popa Daria, Popa Gloria, Porime Ariana, Ruja Petra, Suveica Luana, Stefanescu Nicole, Tulbure Ana, Vintila Andreea, Vizitiu Natalia, Voicu Diana

Distribuție episodică: Calinoiu Tudor, Draghici Mara, Georgescu Eliza, Hila Denisa, Orzu Alexandra, Orzu Iulia, Pais Anastasia, Proca Ilinca, Racean Ana, Radoi Anita, Rau Alexia, Soimu Maia, Dijmarescu Daria, Voic Codrin

-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia și coregrafia: Alex Svaricek
40min
Piața Habermann - Zona A
2330
ITALIA
În distribuție: Luca & Andrea Piallini
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Luca & Andrea Piallini
50min
Piața Mare