Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu20 - 29 August 2021 | ediția a 28-a

0200
ROMÂNIA
De: Mihaela Drăgan
1h
FITS Online - Înregistrat
0300
ROMÂNIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
FITS Online - Înregistrat
0300
ROMANIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
FITS Online - Înregistrat
0400
ITALIA
În distribuţie: Giulia Amato, Emanuele Righi Cu participarea lui Angelo De Maco
-
SEZONUL ITALIAN

Text de: Stefania Buraschi
Regia, scenografia, video și costumele: Andrea Piazza
Desene: Greta Scainelli
Muzica: Filippo Ripamonti, Associazione Cori Piemontesi
Regia: Salvatore Sciammetta
Muzica pentru lăută: Massimo Trivelloni
Animația: Elena Baldoni, Jacopo Ghilardi, Alessandro Grimaldi, Greta Scainelli Foto: Matei Octav
Creație video: Matei Octav, Michele Mostacci, Matilde Polizzi
În parteneriat cu: Civica Scuola di Cinema Luchino Visconti - Corsi Multimedia e Animazione, IRMus - Civica Scuola di Musica Claudio Abbado
56min
FITS Online - Înregistrat
0500
RUSIA
Distribuția: Maly Drama Theatre company
-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Adaptarea: Lev Dodin
Regia: Lev Dodin
Scenografie: Eduard Kochergin
Compozitor: Oleg Karavaichuk
Creator costume: Inna Gabai
Asistenți regie: Sergey Bekhterev, Tatyana Shestakova
Antrenori: Mikhail Alexandrov, Valery Galendeyev
Produs de: Maly Drama Theatre-Theatre of Europe
Versiune video a producției produse de canalul de televiziune rusesc Cuture în 2009, în regia lui Galina Lyubimova, lucrare cu camera foto a lui Sergey Lando, Sergey Yurizditsky, Valeriy Lerner, Sergey Zichanovich.
Producția a fost posibilă cu sprijinul „Die Stiftung des Niedersachsen” și al firmei „Hahn Molitor Produktion” (Germania) . Versiune video a producției produse de canalul TV rus Cuture.
Subtitrarea în limba română: Raluca Rădulescu
Traducerea și adaptarea în limba engleză: Mihaela Iușan
2h 28min
FITS Online - Înregistrat
0700
FRANȚA
Cu: Sylvia Camarda, Annabelle Chambon, Cédric Charron, Conor Doherty, Stella Höttler, Ivana Jozić, Pietro Quadrino, Matteo Sedda, Irene Urciuoli
-
SEZONUL BELGIAN

Un spectacol de: Jan Fabre
Regie film: Stéphane Pinot
Director de imagine: Georges de Genevraye
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu, Alina Serota
Coproducție: La compagnie des Indes
1h 20min
FITS Online - Înregistrat
0800
FRANȚA
Echipa artistică: Olivier Grossetête, Christophe Goddet, Guillaume Cros
-
SEZONUL FRANCEZ

Regia: Olivier Grossetête
16h
Piața Mică
0900
FRANȚA-ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 15:30
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROU-FRA-DEU
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 14:30
11h
Primăria Municipiului Sibiu ( Centrul de informare turistică)
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziția: 3 secole Brukenthal, Arta europeană 1500-1800, colecția av. George Șerban
Colecția av. George Șerban
Curatori: dr. Alexandru Constantin Chituță
Co-organizator: Colecția av. George Șerban
Parteneri: Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Ramada Sibiu
Acțiunea este co-finanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
1000
ROMÂNIA
Distribuția:: Izbut - Adrian Matioc și Neizbut- Ciprian Scurtea
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Sławomir Mrożek
Regia: Ofelia Popii
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu,
Manager proiect: Claudia Maior
Subtitrare: Eugeania Neacșu
Sincronizare: Diana Merlan
1h
FITS Online - Înregistrat
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 20 august, la ora 16:00

Expoziție de textile tradiționale de colecție – Iulia Gorneanu și Laura Caraman
Iulia Gorneanu – curator
Laura Caraman – designer de chimono
8h
Centrul Cultural Habitus
1000
ROMÂNIA
Moderator: Octavian Saiu
1h
Filarmonica de Stat
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 16:00

Expoziție de fotografia, arta instalaţiei si muzică - Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
12h
Teatrul Gong - parter
1000
DANEMARCA
2h 30min
Biblioteca Astra- Sala festivă
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 14:30
12h
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
1000
ROMÂNIA
Echipa: Silvana Dulamă-Popa (curator), Diana Miroșu (scenograf), Alin Popa (design lumină), Zoli Toth (muzică), Dilmana Yordanova și Ovidiu Eftimie (video), Iulian Dinu (foto).
-
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 16:00
8h
Cercul Militar Sibiu (Sala Festivă)
1000
JAPONIA
Distribuția: Akihiro Yamamoto, Motoharu Yoshii, Fumihisa Oonishi, Naoyoshi Umewaka, Motonori Umewaka, Kazuo Imamura, Kazuko Maeda, Yuki Kasada, Yoshiaki Yamamoto, Ryoichi Arimatsu, Seiichi Iida, Yoshinori Moriya, Hiromi Nakata, Atsushi Saito, Riko Matsuoka
-
SEZONUL JAPONEZ

De: Akihiro Yamamoto
Regia: Akihiro Yamamoto
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu
Coproducători: Agenția pentru Afaceri Culturale, Guvernul Japoniei
1h 10min
FITS Online - În direct
1100
ROMÂNIA
Artişti: Marian Râlea, Doriana Tăut, Verzescu Alexandru, Florin Eugen Pârvu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Marian Râlea
Coproducător: Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
2h
Parcul Sub Arini
1100
ROMÂNIA
Invitați: George Banu, Radu Boroianu
1h
Filarmonica de Stat
1100
ROMÂNIA
Invitați: George Banu, Radu Boroianu
1h
Filarmonica de Stat
1200
ROMÂNIA
Dan Perjovschi
24h
Sala Mare TNRS
1200

Curator expoziție: dr. Alexandru Constantin Chituță
Artist: Alexandru Cînean, autor al expoziției de pictură „Faust. Vanity and Despair”, inaugurată la Muzeul de Artă Contemporană Brukenthal în cadrul FITS 2016.

-
Vernisajul va avea loc în 23 august, la ora 17:00
10h
Piața Mică
1200
UCRAINA
Distribuția: Fanfara din Liov, Grupul de majorete Feyeriya
-
Regizor şi dirijor : Andriyan Leskiv
Coregrafia: Vira Leshtyshyn
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1200
ROMÂNIA
Ștefan Radu Crețu
24h
Zidul exterior TNRS
1200
ROMÂNIA
Cu: Dan Perjovschi
24h
Zidul exterior TNRS
1230
POLYNEZIA FRANCEZĂ
SEZONUL SPANIOL

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1300
ROMÂNIA
Invitați: Octavian Saiu, Mihaela Marin, Silviu Purcărete, Vasile Șirli, Dragoș Buhagiar, Helmut Stürmer
1h
Filarmonica de Stat
1300
ROMÂNIA
Cu: Serenela Mureșan
Coproducători: Teatrul Național Radu Stanca Sibiu, Muzeul Astra Sibiu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regizor: Serenela Mureșan
30min
Muzeul în aer liber ASTRA
1400
SERBIA
De: Sanja Mitrović
Regia: Alexandra Badea
FITS Online - Înregistrat
1400
JAPONIA

Distribuția: Anne Suzuki, Kie Kitano, Masaki Kaji, Hiroshi Yazaki, Tomohiko Imai, Ryo Kato, Tomoharu Hasegawa, Takashi Yamanaka, Yamato Kochi, Yuichi Tsuchiya, Manabu Hamada, Sakurako Moteki, Kotaro Yagi, Tomohiro Yoshida, Kenji Anan, Shinji Asakura, Toru Tezuka, Haruhiko Jo

-
SEZONUL JAPONEZ

De: Hideki Noda
După: William Shakespeare
Traducerea Yuushi Odashima
Regia: Silviu Purcărete
Scenografie, design lumini și costume: Dragoș Buhagiar
Muzica: Vasile Șirli
Video Design: Andras Rancz
Traducerea în limbile română și engleză: Mihaela Iușan
Sincronizarea: Mălina Popa
2h
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA
1h 11min
FITS Online - Înregistrat
1600
ROMÂNIA
Distribuție: Oana Brânzan/Gabriela Pîrlițeanu, Ioana Cosma, Ali Deac, Horia Fedorca, Alexandru Malaicu, Fabiola Petri, Cristina Ragos, Arina Ioana Trif, Cendana Trifan, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Marius Turdeanu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de Alexandra Badea
Scenografie: Cosmin Florea
Muzica originală: Claudiu Urse
Regia tehnică: Nicușor Văcariu
Sunet: Costin Todirenchi
Lumini: Dorin Părău, Ioan Macrea
Video: Claudiu Mihăilescu
Recuzită: Ana Dumitru
Cabine: Adriana Moga
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu
Manager de proiect: Ioana Nistorescu
Traducerea în limba engleză: Silvana Vulcan
Sincronizarea: Diana Merlan

Spectacol realizat cu sprijinul proiectului european Be SpectACTive!
1h 55min
Sala Mare TNRS
1600
ROMÂNIA
În distribuție: Raluca Răduca, Adrian Prohaska, Lucia Barbu, Charlie Fălămaș.
-
SEZONUL ROMÂNESC

Text de: Daniel Chirilă
Regia: Eliza Păuna
Scenografia: Romulus Boicu
Muzica: Charlie Fălămaș
45min
Teatrul Gong - etaj
1600
China
Distribuția: Lei Fengrui, Xiong Jiaxingzi, Xiong Jiaxingzi, Lei Fengrui, Liu Shi, Liu Bochun, Wang Yaqing, Chen Sheng, Wang Yaqing, Liu Bochun, Chen Jin, Kang Jiahuan, Zhangyan
-
SEZONUL CHINEZESC

De: William Shakespeare
Regia: Cao Yan
Consultant litererar: Ma Wenqi
Dramaturgie: Zhao Zhiyong, Yin Yunhui
Creator scenă: Liu Xinglin
Designer lumni: Hu Yaohui
Character Modeling Designer: Tian Dan
Physique Designer:Yang Qi, Zhang Yinwen
Creator muzică: Chen Xiaoman
Creator afiș: Wu Lei
1h
FITS Online - Înregistrat
1700
GERMANIA
Distribuția: Josephine Geck, Jeanne-Francine Aziamble, Stella Urban, Theresa Wachter, Anela Luzi, Ronja Seyfried
-
SEZONUL GERMAN

De: Eugène Ionesco
Regia: Florin Vidamski
Scenografia: Matej Sykora/ Florin Vidamski
Echipa tehnică: Lorenz Dauber, Liam Kumstroh, Gabriel Geck
1h 25min
Cavas ULBS
1700
RUSIA
Distribuția: Maly Drama Theatre company
-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Adaptarea: Lev Dodin
Regia: Lev Dodin
Scenografie: Eduard Kochergin
Compozitor: Oleg Karavaichuk
Creator costume: Inna Gabai
Asistenți regie: Sergey Bekhterev, Tatyana Shestakova
Antrenori: Mikhail Alexandrov, Valery Galendeyev
Produs de: Maly Drama Theatre-Theatre of Europe
Versiune video a producției produse de canalul de televiziune rusesc Cuture în 2009, în regia lui Galina Lyubimova, lucrare cu camera foto a lui Sergey Lando, Sergey Yurizditsky, Valeriy Lerner, Sergey Zichanovich.
Producția a fost posibilă cu sprijinul „Die Stiftung des Niedersachsen” și al firmei „Hahn Molitor Produktion” (Germania) . Versiune video a producției produse de canalul TV rus Cuture.
Subtitrarea în limba română: Raluca Rădulescu
Traducerea și adaptarea în limba engleză: Mihaela Iușan
1h 18min
FITS Online - Înregistrat
1700
ROMÂNIA
Distribuție: Serpina - Narcisa Brumar; Uberto - George Proca; Vespone - Cristian Rudic
-
SEZONUL ROMÂNESC, SEZONUL MOLDOVENESC

Muzica: Giovanni Battista Pergolesi
Libretul: Gennaro Federico
Conducerea muzicală: Mihnea Ignat
Regia artistică: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Concert maeștri: Ovidiu Rusu, Corina Murgu
Acompaniamentul recitativelor: Traian Moldovan (clavecin), Caius Hera (teorbă), Dumitrița Tereu (violoncel), Orchestra Operei Naționale Române din Timișoara
Regia tehnică: Hellen Ganser, Lucian Boru
Pregătirea muzicală: Rareș Păltineanu, Traian Moldovan
Sufleor: Eugenia Gyuris
Traducerea în limba engleză: Iulia Dromereschi
1h
FITS Online - În direct
1700
ROMÂNIA
Distribuție: Serpina - Narcisa Brumar; Uberto - George Proca; Vespone - Cristian Rudic
-
SEZONUL ROMÂNESC, SEZONUL MOLDOVENESC

Muzica: Giovanni Battista Pergolesi
Libretul: Gennaro Federico
Conducerea muzicală: Mihnea Ignat
Regia artistică: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Concert maeștri: Ovidiu Rusu, Corina Murgu
Acompaniamentul recitativelor: Traian Moldovan (clavecin), Caius Hera (teorbă), Dumitrița Tereu (violoncel), Orchestra Operei Naționale Române din Timișoara
Regia tehnică: Hellen Ganser, Lucian Boru
Pregătirea muzicală: Rareș Păltineanu, Traian Moldovan
Sufleor: Eugenia Gyuris
Traducerea în limba engleză: Iulia Dromereschi
1h
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Eugenio Barba
1800
SPANIA
Distribuția:
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Luxurîa
Regizor tehnic Salvador Llorca
Regizor muzical: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez & Paula Reyes
Scenografia & light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Costumen: Producciones Gutierrez and Hokerty Man
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Technician lumini: Salvador Llorca
1h 20 min
Centrul Cultural "Ion Besoiu"
1800
SPANIA
Distribuția:
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Luxurîa
Regizor tehnic Salvador Llorca
Regizor muzical: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez & Paula Reyes
Scenografia & light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Costumen: Producciones Gutierrez and Hokerty Man
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Technician lumini: Salvador Llorca
1h 20min
FITS Online - În direct
1800
PORTUGALIA
În distribuţie: Inês Graça, Luis Barroso si Luis Santos
-
Texte de: Inês Graça
50min
Catedrala Evanghelică C.A. "Sfânta Maria"
1900
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de: Cristian Roșoagă
50min
Biserica Evanghelică Din Gușterița
1900
ROMÂNIA-FRANȚA
În distribuție: Ioana Bugarin, Nicholas Cațianis, Clémence Laboureau, Radouan Leflahi, Ilinca Manolache, Claire Puygrenier, Alex Călin (voce și video/voice and video)
-
SEZONUL ROMÂNESC ȘI SEZONUL FRANCEZ

De: Yann Verburgh
Regia: Eugen Jebeleanu
Scenografia: Velica Panduru
Compoziție sunet: Rémi Billardon
Light design: Marine Le Vey & Alexandru Macrinici
Video design: Ioana Bodale & Vlad Lăzărescu
Asistent regie: Ugo Léonard
Asistenți scenografie: Ana Ienașcu & Nina Tanné
Supratitrare live: Zamfira Năstăsache (cu un soft Panthea/on a soft by Panthea)
Co-producători (din partea Franței): Maison de la Culture d’ Amiens, Le Phénix Scène Nationale Valenciennes, Théâtre de Choisy-le-Roi, Le Gallia Théâtre, La Comédie de Béthune and Centre Dramatique National du Nord-Pas-de-Calais
Cu sprijinul: La Chartreuse - National Writing for Theatre Centre from Villeneuve-les-Avignon, SPEDIDAM, POROSUS Donation Fund
2h 30min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
1900
ROMÂNIA
Coproducător : Atrium Cafe
3h
Atrium Cafe
1900
ELVEȚIA
De și cu: Camilla Pessi & Simone Fassari
-
SEZONUL ELVEȚIAN

Regia: Valerio Fassari & Louis Spagna
Colaborare artistică: Pablo Ariel Bursztyn
Cercetare clovni: Valerio Fassari
Compozitor: Antonio Catalfamo
Light design: Marco Oliani
Design costume: Fleur Marie Fuentes
S.O.S. costume: Ruth Mäusli
Tehnică aeriană: Françoise Cornet
Management: Kate Higginbottom
Produs de: Compagnia Baccalà
Coproducţie: Teatro Sociale Bellinzona & Quai des Arts Rumilly
1h
Filarmonica de Stat
1900
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1900
ROMÂNIA
Distribuție: Marius Turdeanu, Ali Deac, Ioan Paraschiv, Florin Piersic Jr.
-
SEZONUL ROMÂNESC

Adaptare după „Jerry and Tom”, de Rick Cleveland
Traducerea: Florin Piersic Jr.
Regia: Florin Piersic Jr.
Scenografia: Tudor Prodan
Asistent Regie: Corina Predescu
Coordonator Marketing: Daria Ciobanu
Manager Proiect: Claudia Maior
Subtitrarea: Silvana Diana Vulcan
Sincronizarea: Mălina Popa
SALA 8
CineGold Sibiu
1930
MAREA BRITANIE-ELVEȚIA-AUSTRIA-MAROC
În distribuție: Farah Deen, Mohammed Hammich, Ouahib Hammich
-
SEZONUL BRITANIC

Coregrafie: Etta Ermini
Coproducători : Split Second Productions UK, Roundabout Europe
25min
Piața Habermann - Scena
1930
UCRAINA
Distribuția: Fanfara din Liov, Grupul de majorete Feyeriya
-
Regizor şi dirijor : Andriyan Leskiv
Coregrafia: Vira Leshtyshyn
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2000
KENYA-ITALIA
Artiști: Bilal Musa Huka, Rashid Amini Kulembwa, Seif Mohamed Mlevi, Peter Mnyamosi Obunde, Sammy Mwendwa Wambua
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Alexander Sunny
Manager turneu: Gianluca Castellano
25min
Piața Habermann - Zona A
2000
POLYNEZIA FRANCEZĂ
SEZONUL SPANIOL

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2000
MAREA BRITANIE
În distribuţie: Maxine Brooks, Ian Quashie, Myrel Robinson, Geni Hall, Juliet Waite, Herolin Guy, Alex Hayles, Dean Lawrence, Paul Kinkead, Jonathan Herbert
-
SEZONUL BRITANIC

Un spectacol de: Maxine Brooks & The Birmingham Community Gospel Choir
50min
FITS Online - În direct
2000
MAREA BRITANIE
În distribuţie: Maxine Brooks, Ian Quashie, Myrel Robinson, Geni Hall, Juliet Waite, Herolin Guy, Alex Hayles, Dean Lawrence, Paul Kinkead, Jonathan Herbert
-
SEZONUL BRITANIC

Un spectacol de: Maxine Brooks & The Birmingham Community Gospel Choir
50min
Biserica Reformată Calvină
2030
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2030
FRANȚA-BRAZILIA
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2045
ITALIA
Cu: Alessio Dantignana, Valeria Pediglieri
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Emanuele Avallone
40min
Piața Habermann - Zona A
2100
RUSIA

Distribuție: Lev Nikolaevich Myshkin – Anatoly Grigoryev; Nastasya Filippovna Barashkova – Albina Lozovaya; Parfen Semenovich Rogozhin – Alexander Vostrukhin; Lizaveta Prokofyevna Epanchina – Larisa Chernobaeva; Ivan Fedorovich Epanchin – Andrey Senko; Aglaya Ivanovna Epanchina – Anastasia Panteleeva; Alexandra Ivanovna Epanchina – Sofia Isupova; Adelaida Ivanovna Epanchina – Ksenia Voitenko; Nina Alexandrovna Ivolgina – Natalia Nemtseva; Ardalion Alexandrovich Ivolgin – Yuriy Korablin; Gavrila Ardalionovich Ivolgin – Ian Latyshev; Varvara Ardalionovna Ivolgina – Natalya Serkova; Ivan Alexandrovna Ptitsyn – Evgeny Varava; Belokonskaya – Khalida Ivanova; Ippolit Terentyev – Timofey Mamlin; Afanasii Ivanovich Totsky – Stanislav Kochetkov, Vasily Baitenger; Vasily Pavlovich Radomsky – Vitaly Sayanok

-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Regia: Andrey Prikotenko
Decor și costume: Olga Shaishmelashvili
Lumini: Igor Fomin
Video design: Konstantin Shcepanovskii
Compozitor: Alexander Karpov
Producător creativ: Oxana Efremenko
3h 45min
FITS Online - Înregistrat
2100
ROMÂNIA
Interpreți: Alexe Marius Andrei, Emilian Popa, Andrei Alexandru, Radu Pieloiu, Valentin Musat, Catalin Catana, Ioana Milculescu, Daniel Tudor, Micha Alexe, Calin Handabut, Benjamin Ambarus, Matei Vasilescu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Manager turneu: Dorin Savu
Light design: Bogdan Anghel
Imagine: Dragos Vasiloaia
Tehnician: Robert Manole, Cristian Floriceanu, Alexe Alexandru
Manager: Cristian Tache
1h 10min
Piața Mare
2100
BELGIA
Creat și jucat de: Sara Tan
-
SEZONUL BELGIAN

Regia, conceptul și coregrafia: Michèle Noiret
Muzica originală: Youssef Yancy, Todor Todoroff
Scenografia: Michèle Noiret
Light design: Xavier Lauwers
Tehnician sunet și lumini: Léonard Clarys
Manager producție și turneu: Claire Geyer
Comunicare și presă: Alexandra de Laminne
Administrare și coordonare: Cathy Zanté
O producție: Compagnie Michèle Noiret/Tandem asbl
Cu sprijinul: La Fédération Wallonie Bruxelles, Service Général de la Création Artistique - Service de la Danse, La Loterie Nationale și Wallonie-Bruxelles International (WBI)
25min
Teatrul Gong - parter
2130
MAREA BRITANIE-ELVEȚIA-AUSTRIA-MAROC
În distribuție: Farah Deen, Mohammed Hammich, Ouahib Hammich
-
SEZONUL BRITANIC

Coregrafie: Etta Ermini
Coproducători : Split Second Productions UK, Roundabout Europe
25min
Piața Habermann - Scena
2200
KENYA-ITALIA
Artiști: Bilal Musa Huka, Rashid Amini Kulembwa, Seif Mohamed Mlevi, Peter Mnyamosi Obunde, Sammy Mwendwa Wambua
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Alexander Sunny
Manager turneu: Gianluca Castellano
25 min
Piața Habermann - Zona A
2200
GERMANIA
Distribuția: Josephine Geck, Jeanne-Francine Aziamble, Stella Urban, Theresa Wachter, Anela Luzi, Ronja Seyfried
-
SEZONUL GERMAN

De: Eugène Ionesco
Regia: Florin Vidamski
Scenografia: Matej Sykora/ Florin Vidamski
Echipa tehnică: Lorenz Dauber, Liam Kumstroh, Gabriel Geck
1h 25min
Cavas ULBS
2200
ROMÂNIA
Un spectacol de: Florin Piersic jr.(one-man show)
-
SEZONUL ROMÂNESC
1h 45min
Teatrul Gong - etaj
2200
ROMÂNIA
Distribuţie: Cătălin Neghină (Ingo), Johanna Adam (Purl), Emőke Boldizsár (Rafinesque; un spirit), Daniel Bucher (Klaus Alberts; Kleist), Anca Cipariu (Unhold), Cristina Juks (Politician), Cătălin Neghină, Karina Pele (Lum), Daniel Plier (Femeia grasă, Unhold), Valentin Späth (LdF), Ana Tiepac (Hilda).
Cu participarea copiilor din Trupa „Artattack”, Școala Populară de Arte și Meserii „Ilie Micu”, Sibiu.
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Wolfram Lotz
Regia: Josef Maria Krasanovsky
Dramaturgia: Genia Enzelberger
Asistent regie/: Paula Breuer
Traducere: Eva Frățilă
Scenografie: Josef Maria Krasanovsky
Costume: Andreea Săndulescu
Video: Dan Basu (video mapping) / Oszkár Mucha (trailer)
Muzica: Claudiu Urse
Manager proiect: Hunor Horvath
Cu sprijinul: REBTIC Company, Forumul Cultural Austriac Bucuresti, IFA - German Institute for International Cultural Affairs
1h 30min
Sala Mare TNRS
2200
ROMÂNIA
În distribuție: Mihai Coman, Emőke Boldizsár/Codruța Vasiu, Gabriela Pîrlițeanu/ Ioana Cosma, Pali Vecsei, Cristian Stanca
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Csaba Székely
Regia: Bogdan Sărătean
Scenografia: Mihai Păcurar
Traducere din limba maghiară: Sándor László & Izabella Varró
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
2215
ITALIA
SEZONUL ITALIAN

Un spectacol de: Alessandro Pietrolini
50min
Piața Mare
2230
ITALIA
Cu: Alessio Dantignana, Valeria Pediglieri
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Emanuele Avallone
40min
Piața Habermann - Zona A