Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu20 - 29 August 2021 | ediția a 28-a

0300
ROMÂNIA-GEORGIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
FITS Online - Înregistrat
0400
CHINA
Reprezentat de: Chinese Classical Dance Department
-
SEZONUL CHINEZESC

Regia: Liang Qun
Consultanți artistici: Li Zhengyi, Lu Yisheng, Xiong Jiatai
Planificare și îndrumare: Wang Wei
Planificarea proiectului: Pangdan, Songhai Fang, Zheng Lu
Director artistic: Pangdan
Coregraf general: Liang Qun
Coregrafi: Liang Qun, Ou Siwei, Hu Yan, Wang Shengfeng
Director vizual: Ren Dongsheng
Scris de: Liu Chun
Compozitor muzică: Ding Feng, Li Tao
Creator costume: A’Kuan
Realizator machiaj și imagine: Jia Lei, Ai’Na
Video Designer: Kong Jiang
Creatori scenă: Li Rui, Liu Bei
Designeri lumini: Hu Bo, Li Chao
Profesori repetiții: Ou Siwei, Hu Yan, Wang Shengfeng, Xia Weijia, Guo Jie, Tang Tian, Li Li, Yang Xiaohe
1h 24min
FITS Online - Înregistrat
0500
RUSIA
Distribuția: Maly Drama Theatre company
-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Adaptarea: Lev Dodin
Regia: Lev Dodin
Scenografie: Eduard Kochergin
Compozitor: Oleg Karavaichuk
Creator costume: Inna Gabai
Asistenți regie: Sergey Bekhterev, Tatyana Shestakova
Antrenori: Mikhail Alexandrov, Valery Galendeyev
Produs de: Maly Drama Theatre-Theatre of Europe
Versiune video a producției produse de canalul de televiziune rusesc Cuture în 2009, în regia lui Galina Lyubimova, lucrare cu camera foto a lui Sergey Lando, Sergey Yurizditsky, Valeriy Lerner, Sergey Zichanovich.
Producția a fost posibilă cu sprijinul „Die Stiftung des Niedersachsen” și al firmei „Hahn Molitor Produktion” (Germania) . Versiune video a producției produse de canalul TV rus Cuture.
Subtitrarea în limba română: Raluca Rădulescu
Traducerea și adaptarea în limba engleză: Mihaela Iușan
2h 18min
FITS Online - Înregistrat
0700
NORVEGIA
Cu: Jan Sælid
-
După: Morten A. Strøksnes
Regia: Ole Anders Tandberg & John Christian Rosenlund
Dramatizare de: Ole Anders Tandberg
Compozitor: Joel Sahlin
Design producție: Ole AndersTandberg
Design Costume: Maria Geber
Lumini: Elisabeth Kjeldahl Nilsson
Imagine: John Christian Rosenlund FNF
Producător: Anne Ma Birkeland
Producător executiv: Monica Boracco
Bazat pe producția scenică originală de Riksteatret în colaborare cu Teatrul Național
Traducerea în limba română: Iulia Dromereschi
1h 16min
FITS Online - Înregistrat
0900
FRANȚA-ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 15:30
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROU-FRA-DEU
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 14:30
11h
Primăria Municipiului Sibiu ( Centrul de informare turistică)
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul de Artă Contemporană
0900
ROMÂNIA
Duplex expozițional: Bruno Maria Brad: Monumental – Drawing inside and out
Curatori: dr. Dana Roxana Hrib, Alexandra Gălăbuț
Partener: Festivalul Internațional de Teatru Sibiu
Acțiune cofinanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
8h
Muzeul Brukenthal
0900
ROMÂNIA
Expoziția: 3 secole Brukenthal, Arta europeană 1500-1800, colecția av. George Șerban
Colecția av. George Șerban
Curatori: dr. Alexandru Constantin Chituță
Co-organizator: Colecția av. George Șerban
Parteneri: Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Ramada Sibiu
Acțiunea este co-finanțată de Primăria Municipiului Sibiu
8h
Muzeul Brukenthal
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 20 august, la ora 16:00

Expoziție de textile tradiționale de colecție – Iulia Gorneanu și Laura Caraman
Iulia Gorneanu – curator
Laura Caraman – designer de chimono
8h
Centrul Cultural Habitus
1000
ROMÂNIA
Moderator: Octavian Saiu
1h
Filarmonica de Stat
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 16:00

Expoziție de fotografia, arta instalaţiei si muzică - Luana Popa, Dumitru Dinel Teodorescu, Tibor Cari
12h
Teatrul Gong - parter
1000
SUA
3h
Biblioteca Astra- Sala festivă
1000
ROMÂNIA
Vernisajul va avea loc în 21 august, la ora 14:30
12h
Facultatea de Litere și Arte (ULBS)
1000
ROMÂNIA
Echipa: Silvana Dulamă-Popa (curator), Diana Miroșu (scenograf), Alin Popa (design lumină), Zoli Toth (muzică), Dilmana Yordanova și Ovidiu Eftimie (video), Iulian Dinu (foto).
-
Vernisajul va avea loc în 22 august, la ora 16:00
8h
Cercul Militar Sibiu (Sala Festivă)
1000
ROMÂNIA
Expoziție de pictură, grafică, fotografie, artă decorativă și sculptură
5h 30min
Galeria UAP
1000
ROMÂNIA
Distribuție: Marius Turdeanu, Ali Deac, Ioan Paraschiv, Florin Piersic Jr.
-
SEZONUL ROMÂNESC

Adaptare după „Jerry and Tom”, de Rick Cleveland
Traducerea: Florin Piersic Jr.
Regia: Florin Piersic Jr.
Scenografia: Tudor Prodan
Asistent Regie: Corina Predescu
Coordonator Marketing: Daria Ciobanu
Manager Proiect: Claudia Maior
Subtitrarea: Silvana Diana Vulcan
Sincronizarea: Mălina Popa
1h 35min
FITS Online - Înregistrat
1100
ROMÂNIA
Artişti: Marian Râlea, Doriana Tăut, Verzescu Alexandru, Florin Eugen Pârvu
-
SEZONUL ROMÂNESC

Regia: Marian Râlea
Coproducător: Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
2h
Parcul Sub Arini
1200
ROMÂNIA
Dan Perjovschi
24h
Sala Mare TNRS
1200

Curator expoziție: dr. Alexandru Constantin Chituță
Artist: Alexandru Cînean, autor al expoziției de pictură „Faust. Vanity and Despair”, inaugurată la Muzeul de Artă Contemporană Brukenthal în cadrul FITS 2016.

-
Vernisajul va avea loc în 23 august, la ora 17:00
10h
Piața Mică
1200
ÎNVĂȚĂMÂNTUL TEATRAL ȘI CERCETAREA ÎN CONTEXTUL ACTUAL
2h
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (Sala Senatului)
1200
UCRAINA
Distribuția: Fanfara din Liov, Grupul de majorete Feyeriya
-
Regizor şi dirijor : Andriyan Leskiv
Coregrafia: Vira Leshtyshyn
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1200
ROMÂNIA
Ștefan Radu Crețu
24h
Zidul exterior TNRS
1200
ROMÂNIA
Cu: Dan Perjovschi
24h
Zidul exterior TNRS
1230
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1300
DENMARK/ROMÂNIA
Învitați: George Banu, Eugenio Barba, Ioan Cristescu
1h
Filarmonica de Stat
1400
JAPONIA

Distribuția: Natsuko Yukiaki Kiyama, Yamato Kochi (colaborator), Masakazu Morita, Sayuri Fujii, Junko Fukai, Kurodo Hachijoin, Rei Hanashima, So Hirosawa, Ryo Ikeda, Takenori Kaneko, Natsumi Mase, Kenta Mishima, Keisuke Oda, Fukiko Sasaki, Takuya Senda, Mayu Suetomi

-
SEZONUL JAPONEZ

Un spectacol de: Hideki Noda
Scenografia: Katsuhiko Hibino
Lumini: Motoi Hattori
Muzică: Marihiko Hara
Sunet: Junko Fujimoto
Coafură și machiaj: Eri Akamatsu
Traducerea în limba română: Oana Călbăjos
1h 30min
FITS Online - Înregistrat
1400
ROMÂNIA
De: Mihaela Drăgan
1h
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMÂNIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ENGLEZĂ
FITS Online - Înregistrat
1500
ROMANIA
EVENIMENT ÎN LIMBA ROMÂNĂ
FITS Online - Înregistrat
1600
ROMÂNIA
Cu: Constantin Necula
1h
Catedrala Mitropolitană „Sfânta Treime”
1600
ITALIA
În distribuţie: Giulia Amato, Emanuele Righi Cu participarea lui Angelo De Maco
-
SEZONUL ITALIAN

Text de: Stefania Buraschi
Regia, scenografia, video și costumele: Andrea Piazza
Desene: Greta Scainelli
Muzica: Filippo Ripamonti, Associazione Cori Piemontesi
Regia: Salvatore Sciammetta
Muzica pentru lăută: Massimo Trivelloni
Animația: Elena Baldoni, Jacopo Ghilardi, Alessandro Grimaldi, Greta Scainelli Foto: Matei Octav
Creație video: Matei Octav, Michele Mostacci, Matilde Polizzi
În parteneriat cu: Civica Scuola di Cinema Luchino Visconti - Corsi Multimedia e Animazione, IRMus - Civica Scuola di Musica Claudio Abbado
56min
FITS Online - Înregistrat
1700
DANEMARCA
Distribuția: Julia Varley
-
De: Odin Teatret și citate din operele lui Gonzalo Rojas și Pablo Neruda
Regia: Eugenio Barba
Tehnician: Fausto Pro
Traducerea în limba română: Cătălina Savin
1h
Teatrul Gong - parter
1700
RUSIA
Distribuția: Maly Drama Theatre company
-
SEZONUL RUSESC

De: Fyodor Dostoevsky
Adaptarea: Lev Dodin
Regia: Lev Dodin
Scenografie: Eduard Kochergin
Compozitor: Oleg Karavaichuk
Creator costume: Inna Gabai
Asistenți regie: Sergey Bekhterev, Tatyana Shestakova
Antrenori: Mikhail Alexandrov, Valery Galendeyev
Produs de: Maly Drama Theatre-Theatre of Europe
Versiune video a producției produse de canalul de televiziune rusesc Cuture în 2009, în regia lui Galina Lyubimova, lucrare cu camera foto a lui Sergey Lando, Sergey Yurizditsky, Valeriy Lerner, Sergey Zichanovich.
Producția a fost posibilă cu sprijinul „Die Stiftung des Niedersachsen” și al firmei „Hahn Molitor Produktion” (Germania) . Versiune video a producției produse de canalul TV rus Cuture.
Subtitrarea în limba română: Raluca Rădulescu
Traducerea și adaptarea în limba engleză: Mihaela Iușan
2h 28min
FITS Online - Înregistrat
1700
REPUBLICA MOLDOVA

În distribuţie: Tanika - Alexandrina Grecu, Serioja - Gheorghe Gușan, Slavic - Daniel Ciobanu, Kostea - Andrei Suveica, Larisa - Irina Rusu, Egor - Ion Grosu, dansatorii – Roman Gopșa, Doina Gopșa, Ira Cazac, Nicolae Racoviță

-
SEZONUL ROMÂNESC

Text: Andrei Ivanov
Regia: Alexandru Grecu
Regia artistică și scenografia: Alexandru Grecu
Asistent regie: Roman Malai
Costumele: Ecaterina Salimova
Coregrafia: Dumitru Tanmoșan
Traducerea în limba engleză: Silvana Vulcan
1h 30min
Cavas ULBS
1700
ROMÂNIA

Distribuția: Nicu Mihoc (Enachi Damian), Florin Toma (Iorgu, nepotul lui Damian), Petronela Buda (Gahița Rosmarinovici), Ciprian Brașoveanu (Dascălul Ieni), Radu Horghidan (Părintele Grigore), Vlad Ajder (Felcerul), Vlad Volf (Ițic Friedman), Ștefan Forir (Baronul Forir Von Gartenberg), Oana Mogoș (Doamna Gângu), Flavia Călin (Lenuța, fata doamnei Gângu), Elena Anghel (Zoița Kiulafoglu), Ionuț Moldoveanu (Agamemnon Kiulafoglu), Oana Preda (Nașa Vivandiera), Răzvan Clopoțel (Iftimi, țiganul lui Damian)

-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Vasile Alecsandri
Regia: Alexandru Dabija
Traducerea în limba engleză: Iuliana Guillot
1h 50min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Lulu
1800
FRANȚA - ROMÂNIA - SUA

Distribuție: Valérie Cioloș-Villemin - voce; Gabriel Basarabescu - pian, clape, voce secundară; Marius Vintilă - tobe, percuție; Gabriel Golescu- bas, voce secundară; Cristian Alivej- chitară; 1-Q Sapro - apariție specială

-
SEZONUL ROMÂNESC, SEZONUL AMERICAN, SEZONUL FRANCEZ

Un spectacol de: Cosmin Chivu
Muzica originală: Gabriel Basarabescu
Design și costume: Gabriela Turturea
Photo-video design: Ionel Simioana
Traducerea în limba engleză: Ana-Blanca Ciocoi-Pop
1h
Teatrul Gong - etaj
1800
SPANIA
Distribuția
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Atrapado en el Tiempo
Regizor tehnic: Salvador Llorca
Regia muzicală: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez
Scenografia și light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Tehnician lumini: Salvador Llorca
1h 20min
Centrul Cultural "Ion Besoiu"
1800
FRANȚA
Echipa artistică: Olivier Grossetête, Christophe Goddet, Guillaume Cros
-
SEZONUL FRANCEZ

Regia: Olivier Grossetête
6h
Piața Mică
1900
ROMÂNIA

În distribuție: Veronica Arizancu, Emöke Boldizsár, Diana Fufezan, Horia Fedorca, Raluca Iani, Marius Turdeanu, Alexandru Malaicu, Adrian Matioc, Serenela Mureşan, Adrian Neacşu, Eduard Pătraşcu, Ofelia Popii, Cristina Ragos, Ciprian Scurtea, Cristian Stanca, Pali Vecsei, Corina Vişinescu // Copilul: Theodor Domnicar; Organist: Monica Florescu

-
SEZONUL ROMÂNESC

Exerciții scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift
Coordonator: Silviu Purcărete
Scenografie şi light design: Dragoş Buhagiar
Muzica Shaun Davey
Asistenţi regie: Sanda Anastasof, Crista Bilciu
Asistent mişcare: Attila Bordas
Consultant scenariu: Lia Bugnar
Traducere şi adaptare texte: Crista Bilciu
SALA 7
CineGold Sibiu
1900
MAREA BRITANIE-RUSIA
Distribuția: Alexander Feklistov (Grocer), Agrippina Steklova (Grocer's wife), Nazar Safonov (Rafe), Sergei Miller (Venturewell), Anna Vardevanian(Luce), Kirill Chernyshenko (Jasper), Andrei Kuzichev (Humphrey), Alexei Rakhmanov (Mr Merrythought), Anna Karmakova (Mrs Merrythought), Nikita Pirozhkov (Michael), Kirill Sbitnev(Tim)
-
SEZONUL BRITANIC

Text de: Francis Beaumont
Regia: Declan Donnellan
Designer: Nick Ormerod
Light design: Alexander Sivaev
Compozitor: Pavel Akimkin
Coregraf: Irina Kashuba
Asistent regie: Igor Teplov
Traducerea în limba română: George Ionescu
Produs de Cheek by Jowl și Moscow Pushkin Drama Theatre în coproducție cu Barbican, London; Les Gémeaux/Sceaux/Scène Nationale; Centro Dramático Nacional, Madrid (INAEM)
1h 40min
Sala Mare TNRS
1900
FRANȚA
Cu: Sylvia Camarda, Annabelle Chambon, Cédric Charron, Conor Doherty, Stella Höttler, Ivana Jozić, Pietro Quadrino, Matteo Sedda, Irene Urciuoli
-
SEZONUL BELGIAN

Un spectacol de: Jan Fabre
Regie film: Stéphane Pinot
Director de imagine: Georges de Genevraye
Traducerea în limba română: Sorina Tomulețiu, Alina Serota
Coproducție: La compagnie des Indes
1h 20min
FITS Online - Înregistrat
1900
ROMÂNIA
Coproducător : Atrium Cafe
3h
Atrium Cafe
1900
FRANȚA-BRAZILIA
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1900
GERMANIA
Dansatori: Carlos Aller, Marco di Nardo, Diego de la Rosa
-
SEZONUL GERMAN

Coregrafie: Frantics Dance Company
Dramaturgie: Frantics dance company
Muzică: Set fire to flames-Shut heap gloria, Alessandro Cortini - Verde, Come Wander with me - Jeff Alexander, A made up sound - P.P.B., Abul Mogard - Bound universe, Landside - Signs of change, Alessandro Cortini - Acmn1, Gigi Masin - The word love, Akira Kosemura - DNA, Arbol - The sea, Origamibiro - Ada Deane, Xploding Plastix - The coma that failed
Sound Editing: Juan Tirado
Lighting Design: Max Fandrich, Giannis Likos
Costume: Frantics Dance Company
Regie scenă: Katherina Vasiliadis
Relații internaționale și dezvoltare: Katherina Vasiliadis
Fotografie: Álvaro Rodríguez & George Anastasakis
Coproducători: Chania Dance Days (GR), Embassy of Germany in Athens (GR), Sophiensaele (GER), Theater Strahl in Berlin (GER), Institute Cervantes in Berlin (GER)
30min
Piața Habermann - Zona A
1900
SUA
Creator trucuri de magie: Steve Cuiffo
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Thaddeus Phillips & Tatiana Mallarino
Regia: Tatiana Mallarino
Creator, actor, co-designer: Thaddeus Phillips
Designer: Steven Dufala
Funcționari de noapte: Newton Buchannan, Miriam Hyfler
Coproducători: Miami Light Project
1h
FITS Online - În direct
1930
SPANIA
SEZONUL SPANIOL

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1930
UCRAINA
Distribuția: Fanfara din Liov, Grupul de majorete Feyeriya
-
Regizor şi dirijor : Andriyan Leskiv
Coregrafia: Vira Leshtyshyn
30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
1945
KENYA-ITALIA
Artiști: Bilal Musa Huka, Rashid Amini Kulembwa, Seif Mohamed Mlevi, Peter Mnyamosi Obunde, Sammy Mwendwa Wambua
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Alexander Sunny
Manager turneu: Gianluca Castellano
25min
Piața Habermann - Zona A
2000
POLYNEZIA FRANCEZĂ
SEZONUL SPANIOL

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2000
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de: Cristian Roșoagă
50min
Biserica Franciscană
2000
ROMÂNIA
SEZONUL ROMÂNESC

Un spectacol de: Cristian Roșoagă
50min
FITS Online - În direct
2000
ROMÂNIA
Distribuție: Lari Giorgescu (Jonah - actor), Adrian Nour (Fisherman I - muzician), Lucian Maxim (Fisherman II - muzician & compozitor)
-
SEZONUL ROMÂNESC

De: Marin Sorescu
Regia: Victor Ioan Frunză
Decor: Vladimir Turturica
Costume: Corina Boboc
Director tehnic: Vladu Bogdan
Tehnician lumini: Culiță Elian
Tehnician sunet: Băiță Cosmin
Mașiniști: Stoica Tudor, Giurgiu Călin
1h 10min
Biserica Fortificată Cisnădioara
2000
ROMÂNIA
Distribuție: Serpina - Narcisa Brumar; Uberto - George Proca; Vespone - Cristian Rudic
-
SEZONUL ROMÂNESC, SEZONUL MOLDOVENESC

Muzica: Giovanni Battista Pergolesi
Libretul: Gennaro Federico
Conducerea muzicală: Mihnea Ignat
Regia artistică: Silviu Purcărete
Scenografia: Dragoș Buhagiar
Concert maeștri: Ovidiu Rusu, Corina Murgu
Acompaniamentul recitativelor: Traian Moldovan (clavecin), Caius Hera (teorbă), Dumitrița Tereu (violoncel), Orchestra Operei Naționale Române din Timișoara
Regia tehnică: Hellen Ganser, Lucian Boru
Pregătirea muzicală: Rareș Păltineanu, Traian Moldovan
Sufleor: Eugenia Gyuris
Traducerea în limba engleză: Iulia Dromereschi
1h
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Eugenio Barba
2030
ITALIA-FRANȚA
Distribuţie: Nicanor Cancellieri (actor și flautist), Irene Geninatti Chiolero (actriță și soprană), Franca Pampaloni (actriță și pianistă)
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Rita Pelusio
De: Rita Pelusio, Nicanor Cancellieri, Luca Domenicali,Silvia Laniado, Franca Pampaloni
Regizor tehnic, Light și sound design: Luca Carbone
Coproducători: Pem Habitat Teatrali
40min
Piața Habermann - Scena
2045
LITUANIA-ROMÂNIA-GERMANIA
În distribuţie: Egle Kordiukovaite, Jokubas Nosovas, Lujza Haláková, Medeinė Rainytė; Andrada Ion, Diana Dragu, Enya Mușoaie, Flavia Perșa, Florian Gavarici, George Hădărig, Isabela Haiduc, Luiza Petra; Alanis Martinec, Bernice Waldvogel, Charlotte Schänzlin, Junis Becherer.
-
SEZONUL GERMAN

Regia: Sigrun Fritsch
Coregrafie: Kien Trinh
Light design: Max Rieger
Manager turneu: Marielle Koplin
Manager proiect: Matthias Rettner
Educație și pedagogie: Athena Gândilă
Colaborator proiect: Mihail Vass
1h
Academia Evanghelică Transilvania
2100
SPANIA
Distribuția
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Atrapado en el Tiempo
Regizor tehnic: Salvador Llorca
Regia muzicală: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez
Scenografia și light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Tehnician lumini: Salvador Llorca
1h 20min
Centrul Cultural "Ion Besoiu"
2100
SPANIA
Distribuția
Dansatori: David Gutiérrez, Paula Reyes, Judit Perez, Andrea Amaya, Alba Soto, Claudia Martinell & Estefanía Maiz.
Muzicieni: Jose Gómez Castilla, Rafael Bueno, Jordi Centeno, Antonio Villaverde & Alejandro Martínez
-
SEZONUL SPANIOL

Regia și coregrafia: David Gutiérrez
Muzica: Atrapado en el Tiempo
Regizor tehnic: Salvador Llorca
Regia muzicală: Jose Gómez Castilla
Dramaturgia: David Gutiérrez
Scenografia și light design: Salvador Llorca
Sound design: Mauro S. Rizzo
Management: Flamenco Agency, Jaime Trancoso, Ph.D.
Tehnician sunet: Mauro Rizo
Tehnician lumini: Salvador Llorca
1h 20min
FITS Online - În direct
2100
RUSIA
SEZONUL RUSESC

30min
Pietonala Nicolae Bălcescu
2100
JAPONIA

Distribuția: Anne Suzuki, Kie Kitano, Masaki Kaji, Hiroshi Yazaki, Tomohiko Imai, Ryo Kato, Tomoharu Hasegawa, Takashi Yamanaka, Yamato Kochi, Yuichi Tsuchiya, Manabu Hamada, Sakurako Moteki, Kotaro Yagi, Tomohiro Yoshida, Kenji Anan, Shinji Asakura, Toru Tezuka, Haruhiko Jo

-
SEZONUL JAPONEZ

De: Hideki Noda
După: William Shakespeare
Traducerea Yuushi Odashima
Regia: Silviu Purcărete
Scenografie, design lumini și costume: Dragoș Buhagiar
Muzica: Vasile Șirli
Video Design: Andras Rancz
Traducerea în limbile română și engleză: Mihaela Iușan
Sincronizarea: Mălina Popa
2h
FITS Online - Înregistrat
2115
GERMANIA
Dansatori: Carlos Aller, Marco di Nardo, Diego de la Rosa
-
SEZONUL GERMAN

Coregrafie: Frantics Dance Company
Dramaturgie: Frantics dance company
Muzică: Set fire to flames-Shut heap gloria, Alessandro Cortini - Verde, Come Wander with me - Jeff Alexander, A made up sound - P.P.B., Abul Mogard - Bound universe, Landside - Signs of change, Alessandro Cortini - Acmn1, Gigi Masin - The word love, Akira Kosemura - DNA, Arbol - The sea, Origamibiro - Ada Deane, Xploding Plastix - The coma that failed
Sound Editing: Juan Tirado
Lighting Design: Max Fandrich, Giannis Likos
Costume: Frantics Dance Company
Regie scenă: Katherina Vasiliadis
Relații internaționale și dezvoltare: Katherina Vasiliadis
Fotografie: Álvaro Rodríguez & George Anastasakis
Coproducători: Chania Dance Days (GR), Embassy of Germany in Athens (GR), Sophiensaele (GER), Theater Strahl in Berlin (GER), Institute Cervantes in Berlin (GER)
30min
Piața Habermann - Zona A
2130
MAREA BRITANIE
În distribuţie: Maxine Brooks, Ian Quashie, Myrel Robinson, Geni Hall, Juliet Waite, Herolin Guy, Alex Hayles, Dean Lawrence, Paul Kinkead, Jonathan Herbert
-
SEZONUL BRITANIC
Un spectacol de: Maxine Brooks & The Birmingham Community Gospel Choir
1h
Piața Mare
2200
KENYA-ITALIA
Artiști: Bilal Musa Huka, Rashid Amini Kulembwa, Seif Mohamed Mlevi, Peter Mnyamosi Obunde, Sammy Mwendwa Wambua
-
SEZONUL ITALIAN

Regia: Alexander Sunny
Manager turneu: Gianluca Castellano
25min
Piața Habermann - Zona A
2200
ROMÂNIA
Distribuția:: Izbut - Adrian Matioc și Neizbut- Ciprian Scurtea
-
SEZONUL ROMÂNESC

De Sławomir Mrożek
Regia: Ofelia Popii
Asistent regie și sufleor: Corina Predescu,
Manager proiect: Claudia Maior
Subtitrare: Eugeania Neacșu
Sincronizare: Diana Merlan
1h
FITS Online - Înregistrat
2200
ROMÂNIA

În distribuție: Ofelia Popii (Mephisto), Miklós Bács (Faust), Eliza Blănaru, Eveline Buta, Cezara Crețu, Iunis Minculete, Simona Negrilă, Francesca Pop, Andreea Preda, Alexandra Spătărelu, Oana Vlad (Margareta), Johanna Adam, Dana Anghel, Veronica Arizancu, Geraldina Basarab, Elena Băloi, Cristina Blaga-Tomuș, Emőke Boldizsár, Denisa Caian, Radu Carp, Anca Cipariu, Mihai Coman, Bogdan Constantin, Ioana Cosma, Florin Coșuleț, Ali Deac, Diana Fufezan, Alexandra Gavrilov, Andrei Gîlcescu, Dan Glasu, Cristina Gogîrlă, Andrada Grosu, Eduard Hirizoiu, Raluca Iani, Diana Ionescu, Raluca Ivan, Mădălina Ivașcu, Dana Maria Lăzărescu, Alexandru Malaicu, Oana Marin, Ștefania Marola, Adrian Matioc, Daiana Mădăraș, Alexandra Mihalache, Maria Mihalache, Mariana Mihu, Fatma Mohamed, Serenela Mureșan, Adrian Neacșu, Gabriela Neagu, Cătălin Neghină, Renate Müller-Nica, Alisia Nină, Ioan Paraschiv, Eduard Pătrașcu, Alis Pelle, Vladimir Petre, Fabiola Petri, Gabriela Pîrlițeanu, Cristina Ragos, Viorel Rață, Vlad Robaș, Vlad Sărăchie, Cristina Stoleriu, Dana Taloș, Maria Tomoiagă, Arina Ioana Trif, Cendana Trifan, Ștefan Tunsoiu, Iustinian Turcu, Marius Turdeanu, Codruța Vasiu, Pali Vecsei, Laurenţiu Vlad, Liviu Vlad. Cristian Stanca (Lupul), Câinele Faust - instructor Silviu Stan

-
SEZONUL ROMÂNESC

După: J. W. Goethe
Regia: Silviu Purcărete
Scenariul: Silviu Purcărete
Traducerea: Şt. A. Doinaş
Decorul și light design: Helmut Stürmer
Costume: Lia Manţoc
Muzica originală: Vasile Şirli
Orchestrația: Doru Apreotesei
Video: Andu Dumitrescu
Asistent scenografie: Daniel Răduţă
Electric band: Dorin Pitariu, Călin Filip, Lucian Fabro, Ciprian Oancea.
1h 55min
Fabrica de Cultură IACM Construcții SA– UniCredit - Sala Faust
2230
SPANIA
În distribuţie: Adan Garcia, Jose Maria Banon, Sheila Ferrer, Gema Segura, Pablo Serrano, Myriam Villalobos, Sofia Acosta, Alberto Soro, Elena Fernandez
-
SEZONUL SPANIOL

Scenografie şi regie tehnică: Luciano Trevignani
Dramaturgie şi regie: Gema Segura
Compoziţie şi regie muzicală: Raul del Moral
Coregrafie: Gema Segura, Sheila Ferrer
Light Design: Joaquin Lison Braq,Juan Simon Abellan
Costume: El Sillon del Vago
Tehnician sunet: Leonardo Bianchi
Tehnician lumini: Juan Simon Abellan
Video: Jose Maria Banon
Consultant muzical: Adan Garcia
Muzicieni: Juan Colmenar, Sergio Ruiz, Jose A. Hermosilla
45min
Piața Mare
2300
SUA
De și cu: Scout
-
SEZONUL AMERICAN

Traducerea în limba română: Bianca Boandea
1h 30min
Cavas ULBS